Logo partnera
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Europejska Noc Muzeów 2023: Ekspozycje stałe – szkolnictwo oraz Marian Rejewski

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2023. Zobacz podstronę ENM 2023
  • Wydarzenie archiwalne: 13.05.2023
Miejsce:
Muzeum OświatyBydgoszcz, ul. M. Skłodowskiej-Curie 4
Muzeum Oświaty w Bydgoszczy jest integralnym Wydziałem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Posiada materiały i eksponaty dokumentujące historię oświaty w regionie. Gromadzi spuścizny (materiały o  zasłużonych nauczycielach)  oraz akta szczątkowe szkół  i  innych instytucji  oświatowych. Posiada bogaty zbiór podręczników szkolnych (najstarsze z końca XIX w.) oraz świadectw. W oparciu o własne zbiory lub we współpracy z innymi instytucjami organizuje wystawy stałe i czasowe, konkursy oraz spotkania dla nauczycieli. Bierze udział w projektach edukacyjnych realizowanych w mieście i regionie. Muzeum przygotowuje szeroką ofertę tematyczną lekcji muzealnych zgodnych z obowiązującymi programami nauczania bloku przedmiotów humanistycznych oraz edukacji regionalnej dla wszystkich typów szkół.

Muzeum Oświaty zaprasza, w godzinach od  18.00  do  24.00

  • 18.00-18.30 spotkanie autorskie z dr hab. Przemysławem Grzybowskim prof. UKW i dr Katarzyną Marszałek, autorami książki pt.: „Harcerska kultura śmiechu w Polsce.

  • 18.30 wernisaż wystawy pt.: „Harcerska Pamięć- wspomnienie o dh. Reginie Zwierowicz” 

  • 19.00 – 20.30 Harcerskie Szyszki, opowieść o wystawie „Bohaterki Hufca ZHP Bydgoszcz”. Spotkanie przeplatane będzie piosenkami harcerskimi, interaktywnymi zadaniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a poprowadzi je  Hufiec ZHP Bydgoszcz Miasto.


Ekspozycje stałe:

  • „Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego (o każdej pełnej godzinie od godz. 18.00 do 23.00).

  • „Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły.

  • „Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.

  • „Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939–1945” - zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.

  • „Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy.


 
WYŚWIETL WSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH ENM W BYDGOSZCZY

ZBIERAJ PIECZĄTKI I WYGRYWAJ NAGRODY! – WIĘCEJ O KONKURSIE I WSZYSTKIE NIEZBĘDNE INFORMACJE

 

Źródło: Muzeum Oświaty w Bydgoszczy

Muzeum Oświaty w Bydgoszczy

ul. M. Skłodowskiej-Curie 4
85-094 Bydgoszcz
tel.: 52 342 65 90