Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego - wystawa
Dziedzictwo

Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego - wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 20.05.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Wystawa „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego” prezentuje dorobek artystyczny Andrzeja Różyckiego głównie przez pryzmat jego wszechstronnych realizacji etnograficzno-antropologicznych.
Andrzej Różycki - artysta, filmowiec, kolekcjoner, etnograf, teoretyk sztuki, jedna z najważniejszych postaci powojennej sztuki polskiej nurtu neoawangardowego.
Historia, pamięć, tożsamość na kanwie jego eksperymentów z procesem technologicznym i uplastycznieniem fotografii, którego celem było poszukiwanie sacrum, to podstawy jego autorskiego programu sztuki – fotozofii.
Na ekspozycji znajdziecie zarówno sztandarowe cykle fotograficzne Różyckiego, filmy antropologiczne oraz – po raz pierwszy pokazywaną - przekrojową prezentację kolekcji ludowej i nieprofesjonalnej (rzeźba, malarstwo, zabawka, ceramika), jak i sztuki prowincji (monidła i tzw. obrazy wysadzane, warsztaty częstochowskie).
Ekspozycja to również symboliczny powrót artysty do Torunia – miejsca, w którym wraz z grupą fotograficzną „Zero-61” rozpoczynał on drogę artystycznej kreacji.

Wernisaż wystawy: 20.05.23 r., g. 16.00.
Czas trwania wystawy: 20.05-17.12.2023 r.
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 19 (Arsenał)
Kuratorzy: Hubert Czachowski, Aleksandra Jarysz, Karol Jóźwiak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Park Etnograficzny

14
stycznia (wtorek), godz. 10:00–11:30

Etnowyprawka Malucha

16
stycznia (czwartek), godz. 18:00–19:30

Wokół dobra – wspólne śpiewanie na wystawie