Etniczne inspiracje
Inne

Etniczne inspiracje

  • Wydarzenie archiwalne: 23.06.2024
Miejsce:
CKK JordankiToruń, Al. Solidarności 1-3

 

Wystąpią:

  • Konrad Merta - akordeon
  • Bartosz Pacan - klarnet
  • Piotr Gach - wiolonczela
  • Michał Kapczuk - kontrabas
  • Przemysław Pacan - instr. perkusyjne
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Czy da się połączyć muzykę poważną i instrumentalną z muzyką ludową i inspirowaną folklorem? Toruńscy melomani będą mieli okazję przekonać się o tym podczas koncertu, w którym Toruńska Orkiestra Symfoniczna połączy swoje siły z zespołem Etnos Ensemble, specjalizującym się w wykonywaniu autorskich kompozycji inspirowanych muzyką etniczną z całego świata, a także muzyki polskiej, bałkańskiej i żydowskiej. Brzmienia akordeonu, klarnetu, wiolonczeli, kontrabasu oraz instrumentów perkusyjnych, dopełni orkiestra symfoniczna, a na koncercie usłyszymy zarówno utwory inspirowane muzyką ludową, jak i kompozycje wykorzystane jako ścieżka dźwiękowa w filmach. Doliny, doliny to melodia ludowa z Beskidu Śląskiego.

Melancholijne dźwięki mogą obudzić w słuchaczach tęsknotę za dzikim krajobrazem górskim. Muzycy wykonają także trzy kompozycje Konrada Merty, akordeonisty Etnos Ensemble – Jinn – utwór, w którym pobrzmiewają nuty inspirowane muzyką żydowską oraz – Shishę – przyciągającą tajemniczą, z lekka niepokojącą melodią. W repertuarze znalazła się też kompozycja Taniec w kole, której autorem również jest Konrad Merta. Koło to taniec ludowy pochodzący z Serbii. Zalicza się go do najstarszych tańców słowiańskich. Utwór Etnos Ensemble idealnie odzwierciedla jego rytmiczność. Muzycy zaprezentują również utwór Kometa autorstwa wiolonczelisty Piotra Gacha. Pojawienie się na niebie komety od wieków uważane było za niezwykły znak, oznaczający nadchodzące zmiany. Chociaż utwór nie zapowiada gwałtownych przeobrażeń, to jego nastrój i narastająca melodia może kojarzyć się z oczekiwaniem na coś niespodziewanego.

Z kolei utwór Sleeping west, którego autorem również jest Piotr Gach, zaczyna się spokojnie niczym kołysanka, tylko po to, by pod koniec zaskoczyć słuchaczy nagłą zmianą tempa. Medytacja natomiast, skomponowana przez Bartosza Pacana, nastraja do refleksji i zanurzenia się w melodię, wykonywaną przez artystów. Wśród utworów inspirowanych muzyką folkloru znajdzie się także dzieło znane m.in. z filmu Zimna Wojna. Chociaż piosenka Dwa serduszka w wykonaniu Etnos Ensemble pozbawiona jest słów, nadal porusza delikatną, ale dramatyczną melodią. Nie przy wszystkich utworach zespołowi towarzyszyć będzie orkiestra. W dwóch z nich słuchacze będą mieli okazję wysłuchać tylko muzyków Etnos Ensemble. Hutulca din Brodina to tradycyjna melodia rumuńska, pochodząca z terenów Mołdawii, w której liryczność przeplata się z szybkimi, niemal radosnymi rytmami.

Hijaz Mandira to z kolei melodia arabska. Z punktu widzenia polskich słuchaczy może wydawać się egzotyczna, jednak porywająca, może właśnie z powodu swojej oryginalności. Twórczość Etnos Ensamble to połączenie pasji, mistrzostwa gry i oryginalnego podejścia do muzyki, które w żaden sposób nie ograniczają ich twórczości i interpretacji. Muzykalność Etnos Ensemble wychodzi z głębi, jest prawdziwa i szczera. Łączy tradycyjną energię i elegancję z pierwotnym, pradawnym pulsem.


Źródło: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Powiązane wydarzenia

28
grudnia (sobota), godz. 19:00–22:00

Wielka Gala Sylwestrowa z Gwiazdami

29
grudnia (niedziela), godz. 17:00–19:00

Christmas Songs - Sokolniccy Duet

31
grudnia (wtorek), godz. 20:30–21:30

Wielka Gala Sylwestrowo-Noworoczna / MUSIC LEGENDS

01
stycznia (środa), godz. 18:00–19:00

Wielka Gala Sylwestrowo-Noworoczna / MUSIC LEGENDS

02
stycznia (czwartek), godz. 19:00–22:00

Wielka Gala Sylwestrowa z Gwiazdami