Logo partnera
Edukacja  /  Sztuki wizualne

Elegantki i prowokatorki. Z historii damskich spodni. Wykład Krzysztofa Trojanowskiego.

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2021
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
piątek, 26 listopada 2021 r., godz. 18.00

ul. Gdańska 4, Gmach główny MOB (sala audiowizualna)

 

Elegantki i prowokatorki. Z historii damskich spodni. Wykład Krzysztofa Trojanowskiego

 

Temat wykładu jest dość szeroki i łączy wiele wątków: historię i ewolucję obyczajów, francuskie haute couture i modę polską, modę elegancką i sportową, a nawet plażową.

Spotkanie jest zapowiedzią wystawy Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja, którą będzie można oglądać w MOB od 3 grudnia 2021 roku.

 

W 1966 roku w jesienno-zimowej kolekcji haute couture Yves Saint Laurent zaprezentował model damskiego smokingu, który nie wzbudził powszechnego zachwytu, ale spodobał się młodym odważnym elegantkom. Paryski projektant nie był pod tym względem pionierem. Na początku XX wieku wykwintne komplety z szerokimi spodniami dla kobiet lansował Paul Poiret, ale ta moda się nie przyjęła i nowatorskie propozycje znad Sekwany potraktowano jako kolejny wybryk ekscentrycznego krawca. Joanna d’Arc, George Sand, Amelia Bloomer czy Emilia Plater w męskim przebraniu walczyły z wrogiem, domagały się równych praw, skandalizowały, łamiąc obyczajowe tabu. Od końca XIX wieku postępowe amatorki sportów coraz śmielej wybierały spodnie jako praktyczny i wygodny strój rekreacyjny. Od spódnico-spodni pierwszych emancypantek, przez wytworne piżamy plażowe i szorty w dwudziestoleciu międzywojennym, po powojenne rybaczki, garnitury i szerokie dżinsy z lat 70. – historia damskich spodni to przykład mody łączącej prowokację z elegancją i zarazem obraz modernizującego się społeczeństwa.

 

Wstęp do muzeum – bilet specjalny – 1 zł

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 52 53 555