Dzień Gotyku Ceglanego w Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja / warsztaty

Dzień Gotyku Ceglanego w Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu

  • Wydarzenie archiwalne: 17.06.2023
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
W sobotę, 17 czerwca 2023 r. obchodzić będziemy DZIEŃ GOTYKU CEGLANEGO. Z tej okazji zapraszamy na wykłady do Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.

17 czerwca, godz. 11.00: „Poliptyk Grudziądzki, czyli gotycka opowieść o pewnym dramacie” – wykład Łukasza Ciemińskiego. Spotkanie poświęcone historii i ikonografii Poliptyku Grudziądzkiego. Wraz z historykiem sztuki Łukaszem Ciemińskim przyjrzymy się wszystkim kwaterom średniowiecznego dzieła, będącego malarską opowieścią o dziejach zbawienia.

17 czerwca, godz. 12.30: „Z jednej gliny ulepione – gotyk ceglany nad Bałtykiem” – wykład Pawła Urbanowskiego o architekturze gotyckiej państw basenu Morza Bałtyckiego. Rola związków kupieckich w rozwoju cywilizacyjnym tej części Europy jest znacząca a „towarem eksportowym”, którego walory podziwiamy do dziś jest charakterystyczna odmiana gotyku – gotyk ceglany. Wykorzystywany w dziełach architektury sakralnej, ale także w mieszczańskich kamienicach i budynkach użyteczności publicznej stał się znakiem rozpoznawczym nadbałtyckich miast tworząc wyjątkowy kulturowy krajobraz.

17 czerwca 2023 r. to Dzień Gotyku Ceglanego! Wielu członków Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w tym dniu zaprasza do udziału w specjalnych imprezach i ciekawych wycieczkach z przewodnikiem oraz do skorzystania z wyjątkowych możliwości.  W sobotę, 17 czerwca 2023 roku w wielu polskich i niemieckich miastach Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego po raz szósty obchodzony będzie Dzień Gotyku Ceglanego: organizatorzy zaprezentują różnorodny program osadzony w tematyce średniowiecznej architektury ceglanej.  Połączone przez wspólne dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego, miasta członkowskie wspólnymi siłami pragną zaprezentować je szerokiej publiczności. Ważny cel społeczności stanowi wzbudzenie w odbiorcy zrozumienia i uznania, a co za tym idzie, zainteresowanie ludzi zachowaniem tego krajobrazu kulturowego. W Dniu Gotyku Ceglanego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na gotyk ceglany na miejscu. Dzięki ofercie programowej wzniesione z cegły budowle ponownie odnajdują swe miejsce w świadomości także lokalnej i regionalnej ludności. Specjalne wycieczki z przewodnikiem dla dzieci i dorosłych, ciekawe wykłady, rozmowy ze specjalistami czy urozmaicone popołudnie rodzinne – w Dniu Gotyku Ceglanego każdy znajdzie coś dla siebie. Tego dnia „na żywo” można zapoznać się z historią średniowiecza, Hanzy oraz architektury ceglanej. Dzień Gotyku Ceglanego, obchodzony co roku w trzecią sobotę czerwca, zwraca uwagę na dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego. Okazją do obchodów 1. Dnia Gotyku Ceglanego w 2018 r. był Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, który obchodzono w całej Europie pod hasłem „Sharing Heritage”. W Niemczech, Danii i Polsce Dzień Gotyku Ceglanego realizowany jest dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli ochrony zabytków, nauki, kościoła, turystyki i administracji; koordynacją imprez zajmuje się Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

W roku 2023 obchody odbędą się w 17 miastach: Bad Doberan, Buxtehude, Chełmno, Chorin, Eberswalde, Frankfurt/Oder, Gdańsk, Greifswald, Grudziądz, Güstrow, Jüterbog, Lübeck, Lüneburg, Malberg (Eifelkreis Bitburg-Prüm), Neubrandenburg, Rostock, Stendal.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu