Dzień Flagi RP: Koncert Orkiestr Dętych
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

Dzień Flagi RP: Koncert Orkiestr Dętych

  • Wydarzenie archiwalne: 02.05.2023
Miejsce:
Park Miejski im. Piotra JanowskiegoGrudziądz, Teatralna 1
Biało-czerwony marsz z flagą narodową do Rynku

Dzień Flagi to święto, którego celem jest szerzenie wiedzy o symbolach narodowych i propagowanie postaw patriotycznych. Z tej okazji 2 maja o godz. 12.00 w Grudziądzu odbędzie się biało-czerwony marsz z flagą narodową. Osoby chętne do udziału w wydarzeniu zapraszamy na godz. 11.40 na Planty przy al. 23 Stycznia (przed gmach Starostwa Powiatowego).

Przemarsz ze stumetrową Flagą Narodową rozpocznie się o godz. 12.00 docierając na Rynek, gdzie punktem kulminacyjnym będzie wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.

Tego samego dnia o godz. 15.00 zapraszamy na Rodzinny Piknik Patriotyczny do Parku Miejskiego im. Piotra Janowskiego, gdzie punktem kulminacyjnym będą koncerty Grudziądzkiej Orkiestry Dętej i Orkiestry Dętej Inowrocławskich Kopalni Soli. W programie przewidziano atrakcje dla dzieci i całych rodzin, m. in. strefę zabaw, warsztaty tworzenia kokard narodowych przygotowane przez Muzeum im. dr. Wł. Łęgi czy upominki w barwach biało-czerwonych.

GRUDZIĄDZKA ORKIESTRA DĘTA

Orkiestra została powołana w 2008 roku, pierwsza oficjalna próba odbyła się w styczniu 2009. Po kilku miesiącach intensywnej pracy – 2 i 3 maja odbyły się pierwsze publiczne występy, podczas uroczystości święta flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szeregach orkiestry znajdują się doświadczeni muzycy, ale także tacy, którzy przygodę z instrumentem i nutami zaczęli właśnie w tej orkiestrze. Niektórzy członkowie orkiestry nauczyli się od podstaw czytania nut i gry na instrumencie. Są tu m.in. trąbki, flety, klarnety, puzon, saksofony. Zaczynali od marszy, jednym z pierwszych utworów, który znalazł się w ich repertuarze był hymn Polski. Dziś ćwiczą wytrwale poszerzając muzyczną ofertę o kolejne, coraz ciekawsze kompozycje, wśród których są m. in. światowe przeboje, do grania koncertowego.

Grudziądzka Orkiestra Dęta, przez krótki czas swojego istnienia, zdobyła w mieście uznanie oraz grono swoich zagorzałych wielbicieli. Repertuar tej grupy muzyków z koncertu na koncert jest coraz bardziej różnorodny i bogaty i zawsze kończy się gromkimi oklaskami, a równie głośno klaszczą i ci starsi i ci młodsi. Mało kto nie ulegnie czarowi trąbki, albo saksofonu.

ORKIESTRA DĘTA INOWROCŁAWSKICH KOPALNI SOLI

W początkowe prace organizacyjne zaangażowani byli m.in. Leon Lewandowski oraz doświadczeni muzycy z orkiestry 59. pułku piechoty: Jan Kruczyński, Marceli Wojciechowski i Bolesław Włóczyński. Po zakupieniu instrumentów muzycznych rozpoczęto nabór do orkiestry wśród pracowników kopalni oraz przez ogłoszenie w lokalnej prasie.

Pierwsza próba generalna orkiestry, od której liczy się historyczna data jej powołania, odbyła się 20 października 1968 roku na terenie Warzelni Soli przy ul. Pakoskiej 7 i wzięło w niej udział trzydziestu muzyków.

Pierwszy publiczny występ orkiestry to udział w obchodach święta 1 Maja 1969 roku. We wspomnieniach najstarszych członków orkiestry oraz pracowników kopalni pierwszy występ wywołał silne, do dziś niezapomniane wrażenie. Wielu świadków tego wydarzenia jednoznacznie stwierdziło, że orkiestra zaprezentowała się doskonale we wspaniałych górniczych mundurach z czerwonymi pióropuszami.

Twórcy orkiestry kontynuowali intensywne doszkalanie jej członków oraz poszerzali repertuar tak, by móc uczestniczyć w imprezach ogólnopolskich. Od 1973 roku orkiestra bierze udział w przeglądach orkiestr dętych i festiwalach (m.in. w Przeglądach Orkiestr Dętych organizowanych przez Zjednoczenie Kopalnictwa Surowców Chemicznych, w Przeglądzie Zespołów Artystycznych i Orkiestr Dętych w cyklu „Dni Solnych” we Wrocławiu) uzyskując dyplomy i wyróżnienia.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych orkiestra zanotowała liczne sukcesy:
1980 rok – III miejsce w przeglądzie orkiestr dętych w Kłodawie,
1986 rok – II miejsce w przeglądzie orkiestr dętych w Świeciu n/Wisłą,
1987 rok – specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Świeciu n/Wisłą,
1988 rok – II miejsce w Przeglądzie Górniczych Orkiestr Dętych w Bochni,
1991 rok – I miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody Bydgoskiego,
1994 rok – II miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody Bydgoskiego,
1995 rok – II miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody Bydgoskiego,
1996 rok – III miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody Bydgoskiego,
1997 rok – II miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody Bydgoskiego w Barcinie.

W latach 1998-2005 orkiestra uczestniczyła w konkursach Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody Bydgoskiego zdobywając najczęściej II i III miejsce, a także brała udział w różnych festiwalach ogólnopolskich. Swoją obecnością uświetniała też coroczne obchody górniczego święta – Barbórki – oraz obchody licznych świąt i uroczystości państwowych, i kościelnych w regionie.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii orkiestry był występ w 1999 roku podczas wizyty Papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Od 1968 roku kapelmistrzami orkiestry byli:
Jan Kruczyński – w latach 1968-1975
Jerzy Rowicki – w latach 1975-1978
Stefan Kowalski – w latach 1978-1986
Marian Mosakowski – w latach 1986-1987
Robert Jęczmień – w latach 1988-1989
Józef Pieczka – w latach 1989-2003

Kapelmistrzem Orkiestry od 1 marca 2003 roku jest Leszek Witek, z którym współpracuje instruktor Johan Jurgen Uwe. Kierownikiem orkiestry i zarazem pełniącym funkcję prezesa od początku istnienia jest Zbigniew Raczkowski. Orkiestra liczy 40 członków i koncertuje średnio 54 razy w roku. W chwili obecnej kapelmistrzem orkiestry jest Edward Piorek, zaś prezesem orkiestry od wielu lat Zbigniew Raczkowski. Orkiestra koncertuje na wielu uroczystościach rocznicowych, koncertach, festynach i przemarszach promując muzykę orkiestrową na terenie naszego województwa i nie tylko.

 

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Powiązane wydarzenia

26
listopada (wtorek), godz. 18:00

20.lecie Chóru Kameralnego Tibi Mariae

28
listopada (czwartek), godz. 19:00

Rafał Rutkowski – stand up

29
listopada (piątek), godz. 19:30

Spięty „Heartcore” – koncert

30
listopada (sobota), godz. 16:00

Polsko-Chorwacka Gala TERESY WERNER I GORANA KARANA

04
grudnia (środa)
⟶ DO 08.12

Jarmark św. Mikołaja