Dziecko i film. Jak rozmawiać z dziećmi (p)o filmie?
Edukacja  /  Film

Dziecko i film. Jak rozmawiać z dziećmi (p)o filmie?

  • Wydarzenie archiwalne: 17.04.2023
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13
Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza na dwudniowe warsztaty Dziecko i film. Jak rozmawiać z dziećmi (p)o filmie?  Głównym celem 2-dniowych warsztatów jest podniesienie kompetencji filmoznawczych w pracy z dziećmi oraz rozwinięcie umiejętności pedagogicznych związanych z filmem.
Dla kogo?
Warsztaty są adresowane do osób, które chcą świadomie używać filmu w zabawie i w pracy z dziećmi 6-13 lat. Zapraszamy świadomych rodziców i opiekunów, poszukujących edukatorów, nauczycieli bibliotekarzy, twórczych instruktorów i pedagogów, a także studentów.
Korzyści dla uczestniczek i uczestników
W trakcie warsztatów uczestnicy i uczestniczki:
– wzmocnią i rozwiną swoje kompetencje filmoznawcze; – nauczą się, jak identyfikować dobry film dla dzieci (rekomendacje wiekowe, przekonania); – zdobędą wiedzę dot. etapów rozwoju kognitywnego dziecka w kontekście odbioru filmu; – poznają korzyści ze wspólnego oglądania filmów z dziećmi; – poznają podstawy pedagogiki teatru i jej zastosowanie w pracy z dziećmi poza teatrem; – określą zasady dobrego spotkania i rozmowy z dzieckiem; – nauczą się tworzyć własne scenariusze zajęć związanych z filmem, zaprojektują własne ćwiczenia i zabawy; – wzmocnią i rozwiną swoje kompetencje integracji grupy wokół filmu bądź poruszanego w nim tematu.
Pierwszego dnia zajmiemy się problematyką dostosowania filmów do danej grupy wiekowej, czyli ratingu, którego w Polsce brakuje, a także najważniejszymi zagadnieniami związanymi z rozwojem młodego człowieka. Drugi dzień poświęcimy pracy warsztatowej z dziećmi oraz sposobom na twórczą rozmowę p(o) filmie.
Warsztaty pomyślane zostały tak, by można było wziąć udział tylko w jednym dniu warsztatowym, choć rekomendujemy warsztaty dwudniowe.
Prowadzące: Trenerki z grupy Jak w zegarku:
Anna Stadnik-Wójtowicz – animatorka kultury i menedżerka projektów kulturalnych skierowanych do młodego widza, trenerka. Szkoli z kompetencji miękkich, teambuildingu, storytellingu, realizacji projektów dla dzieci i młodzieży i razem z nimi. Jako że jest prawdziwą kinomAnką, wspiera tych, którzy wykorzystują film do pracy z młodymi ludźmi. Wspiera proces oceny grup docelowych dla filmów i dzieł kultury. Członkini zarządu Fundacji Cinemania, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna @Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach. Programerka, scenarzystka, tłumaczka filmów.
Magdalena Jasińska – trenerka, pedagożka teatru, koordynatorka i ewaluatorka projektów. Prezeska Stowarzyszenia Osnova – Toruń. Współpracuje z Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości oraz z instytucjami kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Była kierowniczką literacką i edukatorką w Teatrze Baj Pomorski oraz koordynatorką pracy artystycznej i edukatorką w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Pedagogika teatru to jej ulubiona metoda pracy twórczej z różnymi grupami odbiorców w kontekście różnych dziedzin sztuki.
Koszt udziału w warsztatach – 50 zł za jeden dzień (bilety: klik)
Prosimy o zgłoszenia na adresy mailowe kuratorów kina do 14 kwietnia. piotr.wasniewski@csw.torun.pl radoslaw.osinski@csw.torun.pl


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00

Thai Days

27
kwietnia (sobota), godz. 18:00

Thai Days

09
maja (czwartek), godz. 10:00–17:00

15 PLASTER / warsztaty projektowe z Eduardo Davitem