Dyskusyjny Klub Książki
Wstęp wolny  /  Literatura

Dyskusyjny Klub Książki

  • Wydarzenie archiwalne: 29.10.2024
Miejsce:
Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – filia nr 7Inowrocław, Marulewska 7

Dyskusyjne Kluby Książki polecają:

• Filii nr 7
Dorota Milli „Kobieta w deszczu”

Tematem dyskusji podczas wrześniowego spotkania była książka Doroty Milli „Kobieta w deszczu”. To powieść obyczajowa o życiowych wyzwaniach trzech kobiet, które spotykają się w gabinecie terapeutycznym. Terapeutka Aletta nie tylko pomaga swoim pacjentkom, ale także sama musi się mierzyć
z własnymi emocjonalnymi trudnościami. Każda z bohaterek tej książki próbuje zrozumieć swoje życie, odnaleźć siebie i pokonać wewnętrzne blokady, które uniemożliwiają im pełnię szczęścia. Powieść porusza ważne tematy emocji, tożsamości i pracy terapeutycznej. Ukazuje, jak różne życiowe role i oczekiwania mogą wpływać na nasze poczucie wartości i spełnienia, oraz jak pomoc terapeuty i śmiałe decyzje mogą powadzić do osobistego rozwoju.

Kolejne spotkanie odbędzie się 29 października o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Joanny Kuciel – Frydryszak „Służące do wszystkiego”.

• Filia nr 1

Ruth Ware „Kobieta z kabiny dziesiątej”
W poniedziałkowe popołudnie omawiano pozycję pt. „Kobieta z kabiny dziesiątej” Ruth Ware, brytyjskiej pisarki nazywanej „współczesną Agathą Christie”. Główną bohaterką thrillera jest Lo Blacklock, dziennikarka, która otrzymuje od magazynu podróżniczego zlecenie: luksusowy rejs statkiem Aurora po Morzu Północnym. Podczas rejsu Lo widzi, jak kobieta z kabiny dziesiątej zostaje wyrzucona za burtę. Po zaalarmowaniu załogi okazuje się, że wszyscy są bezpieczni, a w kabinie dziesiątej nikt wcześniej nie mieszkał. Czy Lo rzeczywiście widziała morderstwo? Czy może było to wytworem jej wyobraźni? Zdaniem klubowiczów książka trzyma w napięciu do ostatniej strony, jest intryga, tajemnica, autorka wciąga czytelnika w skomplikowaną grę, gwarantując intrygujące zakończenie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 28 października 2024 r. o godz. 15.00. Będziemy omawiać książkę „Drzewo przetrwania. Ucieczka z 82. piętra” – rozmowę Jaromira Kwiatkowskiego z Leokadią Głogowską, która przeżyła atak na World Trade Center.

• Filii nr 3
Lektury godne polecenia

Pierwsze powakacyjne spotkanie klubu poświęcone było najciekawszym tytułom, które przeczytano w okresie letnim.
Natalia de Barbaro „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”. Książka inspirująca dla kobiet, której głównym motywem jest przędza życia, jaką każda z czytelniczek snuje wokół siebie.
Tina Baker „Pani do sprzątania”. Historia sympatycznej sprzątaczki, która porządkuje nie tylko domy swych pracodawców, ale również ich życie osobiste. Nasuwa się skojarzenie ze znakomitą komedią kryminalną pt.: „Wszystko zostaje w rodzinie”.
Valerie Perrin „Cudowne lata”. Autorka doskonałego „Życia Violette” tym razem opowiada o losach trojga nierozłącznych przyjaciół. Zagadka, jaką czytelnik stara się rozwiązać, trzyma w napięciu do samego końca, jak w najlepszych kryminałach.
Monika Szwaja „Matka wszystkich lalek”. Powieśc toczona w dwóch płaszczyznach czasowych łączy wątki współczesnej artystki z Bretanii z postacią małej dziewczynki, której dramatyczne losy przypadły na czas II wojny światowej.
Wszystkie książki wzbudziły zainteresowanie klubowiczek, co oznacza, że mogą stać się tematem głównym kolejnych spotkań.

Następne spotkanie odbędzie się 29 października 2024 r. o godz. 16.00, podczas którego tematem będzie powieść Jessiki Vallance „Zaufaj jej”.

• Wypożyczalnia dla Dorosłych

Tatiana Tibuleac „Szklany ogród”
Książka Tatiany Tibuleac pisarki mołdawsko-rumuńskiej była po wakacyjnej przerwie tematem dyskusji. „Szklany ogród” to opowieść o dziewczynce, która zostaje wykupiona z sierocińca przez Tatianę Pawłowną, kobietę zwaną Butelczarką. Nastolatka początkowo pełna nadziei na odmianę losu doznaje rozczarowania
i musi dostosować się do nowej sytuacji. W zamian za tak zwany „wikt i opierunek” Łastoczka (takie imię nadała jej nowa opiekunka) musi towarzyszyć Tamarze Pawłownej w zbieraniu, dźwiganiu i myciu butelek. Przybrana matka jest surowa dla spragnionej miłości, zrozumienia i ciepła dziewczynki. Z czasem nastolatka na swój sposób zaczyna radzić sobie z nową rzeczywistością. Łastoczka dorasta i przychodzi jej nadal mierzyć się z życiem, które nie oszczędza także dorosłej już kobiety. Opowieść Tatiany Tibuleac napisana jest soczystym i dosadnym językiem pełna symboli i nawiązań do zmian zachodzących w krajach postkomunistycznych w latach przemian politycznych.

Następne spotkanie odbędzie się 29 października 2024 r. o godz. 15.30. Będziemy rozmawiać o książce Waltera Tevisa „Gambit królowej”.

 



Źródło: Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Powiązane wydarzenia

25
listopada (poniedziałek)

Misiowy escape room – zabawa on-line

25
listopada (poniedziałek), godz. 18:00

„Przybyszewski i Munch” w inowrocławskiej książnicy

28
listopada (czwartek), godz. 16:00

W świecie baśni