Dwa nieznane plany Torunia z Riksarkivet w Sztokholmie
23 listopada zapraszamy na spotkanie poświęcone ikonografii Torunia. Dr Mariusz Balcerek zaprezentuje i omówi dwa nieznane do tej pory Torunia, które znajdują się w Riksarkivet w Sztokholmie. Obydwa są datowane przez pracowników szwedzkiego archiwum na 1656 r., a za ich autora uważa się sławnego rysownika, inżyniera i wojskowego Eryka Dahlberga.
Dr Mariusz Balcerek: - Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przyjąć, że mamy do czynienia z roboczymi wersjami ikonografii, które już znamy. Pierwszy plan jest wariantem znanego już badaczom tzw. "sztokholmskiego" planu, o czym świadczy podobieństwo osobno zachodniej i wschodniej części umocnień. Drugi rysunek, po odwróceniu w poziomie o 180 stopni, przypomina sławną ikonografię zamieszczoną w pracy Samuela Pufendorfa o czynach szwedzkiego króla Karola X Gustawa z końca XVII stulecia, ukazującą wkroczenie Szwedów do Torunia w 1655 r.
Prezentacja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu