Logo partnera
Muzyka i taniec

DUMNE ONE

  • Wydarzenie archiwalne: 26.09.2021
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

59. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ


Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

Adam Lemańczyk dyrygent, fortepian, aranżacje

Kayah śpiew

Anna Grzelak śpiew

Aga Twardowska śpiew

Anna Karwan śpiew

Marcin Kydryński prowadzenie


 


 


Piosenki z repertuaru m.in. Ewy Demarczyk, Anny German, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Krystyny Prońko


 


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl

oraz w kasie biletowej FPUprzejmie informujemy, że zakup biletu na koncert w Filharmonii Pomorskiej jest jednoznaczny z przyjęciem do wiadomości i stosowania regulaminu pod nazwą: „Warunki uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy podczas trwania epidemii SARS-CoV-2 COVID-19”. Niezastosowanie się do jego zapisów, szczególnie tych mówiących o konieczności zakrywania ust i nosa, skutkować może przerwaniem koncertu, wezwaniem służb porządkowych i wyproszeniem osób łamiących te zapisy oraz obciążeniem ich wszelkimi kosztami interwencji.


OBOWIĄZKOWA KARTA UCZESTNIKA KONCERTU>>


KLAUZULA COVID-19>>


REGULAMIN DLA MELOMANÓW>>


Przed każdym koncertem od Melomanów będziemy pobierać dane osobowe w postaci imienia, nazwiska oraz nr tel. kontaktowego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Dane udostępnione będą jedynie instytucjom uprawnionym ustawowo, w tym właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu. 


Po klasykę polskiej piosenki sięgnęły popularne i cenione wokalistki z Kayah na czele. Zaśpiewają kultowe już utwory z repertuaru wielkich dam polskiej estrady jazzowej, piosenki poetyckiej czy popowej. W nowych, świeżych opracowaniach i interpretacjach usłyszymy m.in. tak legendarne już piosenki jak: Grande Valse Brillante Ewy Demarczyk (sł. J. Tuwim, muz. Z. Konieczny); Tańczące Eurydyki Anny German (sł. E. Rzemieniecki, muz. K. Gaertner); Z Tobą w górach Maryli Rodowicz (sł. J. Kleyny, muz. W. Żukowska); Powrócisz tu Ireny Santor (sł. J. Kondratowicz, muz. P. Figiel); Deszcz Marii Koterbskiej (sł. J. Wasowski, muz. J. Przybora) czy Jesteś lekiem na całe zło Krystyny Prońko (sł. B. Olewicz, muz. M. Stefankiewicz). Autorem aranżacji jest bydgoski artysta Adam Lemańczyk.

Adam Lemańczyk - pianista, klawiszowiec, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Krzysztofa Herdzina. Współpracował m.in. z Teatrem Syrena, Teatrem im. Wilama Horzycy, Teatrem Muzycznym ROMA, Telewizją Polską. Obecnie współpracuje i tworzy projekty z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Krzysztof Iwaneczko, BIBOBIT, World Orchestra Grzech Piotrowski, Rasm Al-Mashan. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej.  Komponuje oraz jest autorem wielu aranżacji. W Filharmonii Pomorskiej odpowiedzialny był za powstanie takich projektów muzycznych jak m.in.: Kolęda Nocka, Rękawiczki – recital Joanny Zagdańskiej, Dziewczyna Bonda – tematy z filmów szpiegowskich, Piosenki z tekstami Marii Czubaszek czy Taką Cię pamiętam, Aurelio.

Kayah - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, promującej utalentowanych artystów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów jak „Po co”, „Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij kochanie, śpij” czy „Ramię w ramię". Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. Swój pierwszy autorski album „Kamień” wydała w 1995. Płyta został świetnie przyjęty przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Od tego czasu wydała 10 albumów, prezentujących jej fascynacje muzyką folkową, klubową, soulową i jazzową a nawet klasyczną („Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu „MTV Unplugged”, do nagrania której została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Jej wszystkie płyty otrzymały status Złotej lub Platynowej, a nawet Diamentowej. Współpracowała i współpracuje m.in . z takimi światowymi artystami, jak Goran Bregović, Cesaria Evora, Teofilo Chantre, Idan Raichel, czy Yasmin Levy.

Więcej>>  

Anna Grzelak ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie w latach 2017-2020 była instruktorką śpiewu jazzowego. Laureatka wielu ogólnopolskich imprez, m.in. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, także zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Pamięci Marka Grechuty oraz Grand Prix międzynarodowego festiwalu Rzeszów Carpathia Festival. Jest także stypendystką Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, główną wokalistką projektu „Back to Aretha – Tribute to Aretha Franklin", od 2016 jest artystką Nowej Sceny w Bydgoszczy, która nie tylko wykonuje, ale także komponuje własne utwory. Bierze udział w produkcji „Siła Sióstr” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Regularnie współpracuje z Filharmonią Pomorską.

Aga Twardowska - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Finalistka V edycji „The Voice of Poland” oraz uczestniczka V edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Dwukrotnie występowała w Opolu, w tym zdobyła drugie miejsce w „Debiutach” ze swoją piosenką „Północ”. Wydała 5 singli, a w niedalekiej przyszłości nagranie całego swojego autorskiego materiału, który powstał przy współpracy z cenionym producentem Janem Smoczyńskim oraz z takimi artystami jak: Kuba Badach, Bovska, Karolina Kozak, Paweł Dobrowolski czy Krzysztof Łochowicz. Występowała w wielu koncertach i wydarzeniach telewizyjnych. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej oraz koncertuje solo pod swoim nazwiskiem. Bierze udział w wielu projektach muzycznych oraz wspiera liczne fundacje charytatywne m.in. „Akademię Przyszłości” czy fundację „Nowy Horyzont”.

Anna Karwan - zwyciężczyni konkursu Premiery 56. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Za przebój „Słucham Cię w radiu co tydzień otrzymała trzy nagrody - za najlepszy tekst, kompozycję oraz nagrodę główną jury w konkursie „Premiery”. Jej debiutancka płyta z 2019 zawiera m.in. piosenki „Głupcy” czy „Czarny Świt”. Została nominowana do Fryderyków 2020 w kategorii „Fonograficzny debiut roku”. Wokalistka firmuje swoim nazwiskiem także utwór do filmu „The Secret Game”. Produkcję Watchout Studio nagrodzono na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Nagrodą Specjalną Jury”. Podczas VII edycji programu „The Voice of Poland” w 2016 dotarła do ścisłego finału. Występ z utworem „Purple Rain” z repertuaru Prince’a był muzycznym wydarzeniem i został dostrzeżony również na świecie, zajmując wysokie miejsce w zestawieniu TOP TEN GLOBAL VOICE 2016. Obecna na scenie od kilkunastu lat, z powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą oraz współpracuje z czołówką polskich artystów, jak również światowymi kompozytorami muzyki filmowej przy Festiwalu Muzyki Filmowej. Jej głos od lat można usłyszeć w licznych produkcjach filmowych i serialowych takich jak: „Listy do M”, „Pitbull”, „Planeta Singli” czy „Legendy Polskie”, gdzie wspólnie z Matheo przypomniała przebój Zdzisławy Sośnickiej „Aleja Gwiazd".

Marcin Kydryński - radiowiec, wędrowiec, fotograf, autor książek i piosenek, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od lipca 2020 prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat. Od 1992 podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.

Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST.

Więcej>>  


 


 


 


 
Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
tel.:52 321 04 67