„Duch Przeszłości – Zwycięzca” - wykład
Zapraszamy na wykład dr Barbary Chojnackiej, kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku MOB na temat twórczości wybitnego bydgoskiego malarza Jerzego Rupniewskiego (1888 – 1950). Motywem wiodącym spotkania będzie opowieść o szczególnym obrazie „Duch Przeszłości – Zwycięzca”, na którym artysta symbolicznie przedstawił atmosferę okoliczności powrotu Bydgoszczy do Polski w 1920 roku. W centrum swojego płótna malarz umieszcza dumnego – symbolizującego owego triumfującego Ducha – uskrzydlonego husarza wjeżdżającego triumfalnie na bydgoski rynek.
W trakcie wykładu bydgoski Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O zaprasza na pierwszy publiczny pokaz tego historycznego płótna.
Jerzy Rupniewski nazywany był „bydgoskim Canalettem”, ponieważ w obrazach które tworzył zawarł architekturę międzywojennej Bydgoszczy. Malował widoki miasta, stare domy i ulice, Wenecję Bydgoską, zabytki oraz ich szczegóły. Portretował również rybaków, robotników, rzemieślników i sprzedawców. Od 1920 mieszkał w Zalesiu koło Bydgoszczy, a od listopada 1920 w samej Bydgoszczy. Wystawiał w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy i na Salonie Bydgoskim. Od listopada 1929 do 1931 był wiceprezesem, a następnie prezesem Związku Plastyków Pomorskich. Po II wojnie światowej wrócił do Bydgoszczy i wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków. Na wystawie prac członków Okręgu Pomorskiego w maju 1946 otrzymał nagrodę bydgoskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej i medal 600-lecia miasta Bydgoszczy. W 1981 jego imieniem nazwano jedną z ulic Bydgoszczy. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest w posiadaniu ponad 40 jego prac..
Wydarzenie zorganizowane z okazji 104. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy