DON PASQUALE Gaetano Donizetti
Reżyser Paweł Szkotak nie ma wątpliwości: znakomita muzyka i świetnie napisane libretto tej opery daje realizatorom, jak i występującym w sztuce artystom możliwość stworzenia dynamicznej oraz zabawnej inscenizacji. Taka też będzie premiera „Don Pasquale” Gaetana Donizettiego.
„Don Pasquale” na scenie Opery Nova będzie mieć filmowy sznyt - nie przez przypadek akcja dzieła została przeniesiona do Nowego Jorku z przełomu lat 40. i 50. XX wieku, a tytułowy bohater ma wiele cech wspólnych z kultową w amerykańskiej kinematografii postacią włoskiego mafiosa.
- „Don Pasquale” opowiada o miłości i władzy. Główną osią konfliktu jest ciągłe starcie tego co męskie z tym co żeńskie. Gdyby nadać tej operze inny tytuł, mógłby on brzmieć „Upadek patriarchy”. W naszej kulturze popularną ikoną męskiej władzy stała się postać mafiosa Don Corleone, wykreowanego najpierw na kartach powieści Maria Puzo, a później zagranego przez Marlona Brando w filmowym „Ojcu chrzestnym”. My do tej postaci będziemy się trochę odwoływać, a trochę się nią bawić - wyjaśnia reżyserujący spektakl Paweł Szkotak.
Mroczny gabinet, w którym Don Pasquale w obstawie dwóch ochroniarzy przyjmuje swoich „interesantów” czy strzelanina na jednej z nowojorskich uliczek, będącej miejscem nieudanego zamachu na głównego bohatera - aluzji do legendarnego „Ojca chrzestnego” w operowej inscenizacji nie zabraknie, również w kostiumach oraz scenografii.
Całość inscenizacji jest realizowana na obrotowej scenie, co – jak objaśnia autor scenografii Mariusz Napierała – sprzyja filmowej narracji spektaklu, polegającej na płynnym przechodzeniu akcji między trzema (i czwartą w finale) różnymi przestrzeniami scenicznymi, jakimi będą: dom Don Pasquale (w którym z czasem mrok rozjaśni… róż!), uliczka Nowego Jorku w klimacie noir (tak charakterystycznym dla amerykańskiego kina gangsterskiego) oraz skromny buduar Noriny (jaki w drugiej części spektaklu przeistoczy się w idylliczny ogród).
Reżyseria i inscenizacja: Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak.
Choreografia: Iwona Runowska
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń.
Projekcje multimedialne: Zachariasz Jędrzejczyk, Veranika Siamonava
Asystent reżysera: Dorota Borowicz.
Asystent dyrygenta: Jagoda Brajewska.
Asystent scenografa: Radosław Konieczny
Asystent choreografa: Anna Bebenow.
Autor plakatu: Mariusz Napierała
Źródło: Opera Nova