DKJo! - Dyskusyjny Klub Jednego Obrazu – Portret małżonków Arnolfinich- Jan van Eyck
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

DKJo! - Dyskusyjny Klub Jednego Obrazu – Portret małżonków Arnolfinich- Jan van Eyck

  • Wydarzenie archiwalne: 18.01.2023
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8
Pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Jednego Obrazu, poświęcone będzie dziełu, które mimo swoich niewielkich rozmiarów, wciąż stanowi dla nas tajemnicę. To oczywiście malowidło Jana van Eycka, które uznawane jest za Portret Arnolfinich.

Obraz jest dziś ozdobą National Gallery w Londynie i przez wiele lat mimo swojej intrygującej symboliki – brawurowo odczytanej przez Erwina Panofskiego już w latach 30-tych XX wieku – wydawał się dziełem rozszyfrowanym.
Niestety, późniejsze badania podważyły interpretacje profesora Panofskiego, a ostatnie odkrycia źródłowe wszystko przewartościowały, sprawiając że malowidło wciąż rodzi pytania. Czy widoczna para to małżeństwo? Czy kobieta w istocie jest w ciąży? Czy w lustrze odbija się sam artysta? Czy wreszcie to wszystko to scena zaślubin, a może raczej powitanie w bogatej sali recepcyjnej brugijskiego domu?

Jak zawsze, zanim rozpoczniemy dyskusję, pokrótce poznamy tło historyczne i fakty, które ułatwią nam późniejszą rozmowę. Po tym wstępie zacznie się najciekawsze. Będziemy starali się wspólnie zinterpretować dzieło Van Eycka.
Dopuszczamy każdą interpretację, każdą wypowiedź, każdą próbę zrozumienia. Co z tego wyjdzie? Nie wiemy? Jedno jest pewne. Będzie ciekawie, czasem pewnie dość głośno, ale zawsze z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego wypowiedzi.
Pamiętajmy, nigdy nie ma jednej interpretacji!
______________________________________
Wstęp wolny. Wymagane zapisy przez stronę   https://woak.torun.pl/event/dkjo-01-2023/
Liczba miejsc ograniczona

Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35