DKJo!: Andrzej Wróblewski, Rozstrzelanie VIII
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

DKJo!: Andrzej Wróblewski, Rozstrzelanie VIII

  • Wydarzenie archiwalne: 27.03.2024
Miejsce:
Młyn KulturyToruń, ul. Kościuszki 75-77

Podczas kolejnego DKJo! wspólnie zgłębimy tajemnice obrazu o ogromnej sile odziaływania. Tym razem będzie to dzieło XX-wieczne, pędzla jednego z najważniejszych twórców polskiej sztuki nowoczesnej Andrzeja Wróblewskiego. Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne) to najsłynniejszy obraz z cyklu ośmiu płócien zgłębiających temat egzekucji. Pozornie przedstawiające grupę mężczyzn, w istocie ukazuje jednego człowieka w kolejnych fazach umierania – od deformującego paroksyzmu, przez utratę barwy, po rozczłonkowanie ciała.

Czego doświadczycie podczas spotkania DKJo!

Porozmawiamy o dziele, które poraża swoją siłą oddziaływania i jest wizytówką polskiej sztuki powojennej. Poznamy historie i ciekawostki związane z obrazem. Zastanowimy się, na ile Wróblewski inspirował się malarstwem Francisco Goyi. Wspólnie będziemy dociekać, jaką rolę w obrazie odgrywa obecność niebieskiego koloru. Zastanowimy się, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z próbą artystycznej analizy śmierci.

Jak zawsze będziecie mogli się podzielić swoimi interpretacjami obrazu. Spotkanie, w którym każdy ma prawo głosu i możliwość swojej interpretacji omawianego dzieła, poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Wstęp wolny.Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35

Powiązane wydarzenia

15
kwietnia (poniedziałek), godz. 16:30–20:00
⟶ DO 19.04

Intensywne warsztaty wokalne z Joanną Czajkowską

20
kwietnia (sobota), godz. 10:00–14:00

Warsztaty z emisji dla męskich głosów

20
kwietnia (sobota), godz. 18:00

Twórczy Ferment: koncert w ciemności Oli Sobczak