DKJo!: Andrzej Wróblewski, Rozstrzelanie VIII
Podczas kolejnego DKJo! wspólnie zgłębimy tajemnice obrazu o ogromnej sile odziaływania. Tym razem będzie to dzieło XX-wieczne, pędzla jednego z najważniejszych twórców polskiej sztuki nowoczesnej Andrzeja Wróblewskiego. Rozstrzelanie VIII (surrealistyczne) to najsłynniejszy obraz z cyklu ośmiu płócien zgłębiających temat egzekucji. Pozornie przedstawiające grupę mężczyzn, w istocie ukazuje jednego człowieka w kolejnych fazach umierania – od deformującego paroksyzmu, przez utratę barwy, po rozczłonkowanie ciała.
Czego doświadczycie podczas spotkania DKJo!
Porozmawiamy o dziele, które poraża swoją siłą oddziaływania i jest wizytówką polskiej sztuki powojennej. Poznamy historie i ciekawostki związane z obrazem. Zastanowimy się, na ile Wróblewski inspirował się malarstwem Francisco Goyi. Wspólnie będziemy dociekać, jaką rolę w obrazie odgrywa obecność niebieskiego koloru. Zastanowimy się, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z próbą artystycznej analizy śmierci.
Jak zawsze będziecie mogli się podzielić swoimi interpretacjami obrazu. Spotkanie, w którym każdy ma prawo głosu i możliwość swojej interpretacji omawianego dzieła, poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.
Wstęp wolny.
Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu