Czy w Ziemi Świętej może zapanować pokój?
Inne

Czy w Ziemi Świętej może zapanować pokój?

  • Wydarzenie archiwalne: 10.01.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Czy w Ziemi Świętej może zapanować pokój? Wojny izraelsko-arabskie, ze szczególnym uwzględnieniem wojny Izraela z Hamasem w 2023 roku  – dyskusja panelowa z cyklu Wyzwania współczesności z wprowadzeniem historycznym prof. Łukasza Nadolskiego i dr. Andrzeja Purata (UKW)

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana taktyka i uzbrojenie Izraela oraz Hamasu w najnowszej odsłonie bliskowschodniego dramatu. Analizie poddane będą dramatyczne wydarzenia 7 października 2023 roku i reakcja na nie izraelskich sił zbrojnych. Uczestnicy będą mogli obejrzeć wiele, niepublikowanych w mediach głównego nurtu, nagrań z ataku Hamasu, jak również późniejszych walk. Uczestnicy zapoznają się z tłem historycznym, genezą i skutkami politycznymi najnowszych wydarzeń w tym rejonie świata.

Podczas dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy jest szansa, aby w Ziemi Świętej doszło kiedyś do pojednania i zapanował tam trwały pokój.

Dr hab. Łukasz Nadolski, kustosz dyplomowany w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, specjalizuje się w konfliktach zbrojnych po II wojnie światowej, a w centrum jego zainteresowań znajdują się wojny na Bliskim Wschodzie, działania powietrzne nad Wietnamem Północnym i Falklandami oraz współczesne wojny Rosji, zwłaszcza obie w Czeczenii i na Ukrainie. Autor i współautor blisko 20 książek, a także licznych artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Od 2009 roku jest redaktorem „Militariów Pomorskich. Zbiór studiów”, a od 2015 roku także „Wojen i konfliktów zbrojnych po 1945 roku. Zbiór Studiów”. Prowadzi zajęcia na kierunku wojskoznawstwo w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy.

Dr Andrzej Purat – adiunkt na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownik Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN-u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych. Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

 

Wstęp: 7 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona!
Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.
Decyduje kolejność zakupu biletów!


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy