Czy Bydgoszcz jest kobietą? – spacer performatywny
Pierwszym napisem, który przywitał mnie, gdy w 2022 roku przekroczyłam granicę z Polską, był napis „Polska – piekło kobiet”. Po wielogodzinnej drodze trafiliśmy do Bydgoszczy. Wbrew temu, co podpowiada mi intuicja, dowiaduję się, że w języku polskim toponimy zakończone na -szcz określają nazwy rodzaju żeńskiego. Często słyszę, jak powtarza się tu tytuł książki Małgorzaty Grosman, poznaję historie kobiet, które tu mieszkały i mieszkają. Obserwuję, jak radzą sobie w codzienności. Obserwuję miasto sprzeczności, pełne silnych postaci, tęsknot, niepewności. Wszystkiemu przypatruje się tajemnicza postać Łuczniczki, która trwa niezmiennie, pomimo tego, że jej przybycie do miasta wywołało falę oburzenia. Czy za jej twarzą kryje się Julia Aronsohn, berlińska modelka, a może… każda z nas?
Jak pisała Rebecca Solnit w eseju „City of Women”, „pomniki kobiet nie stanowią rzadkości, ale te są zazwyczaj bezimiennymi metaforami, matkami, muzami (…)”. Spacer jest próbą rekonstrukcji wspomnień osób z doświadczeniem migracji w naszym mieście, portretem kreślonym przez migrantki, obserwujące miasto z badawczą uważnością.
Jak łączą się doświadczenia kobiet, które tworzyły tkankę miejską sto lat temu z tymi, które dziś zabierają głos w debacie publicznej? Czy mamy prawo być tu widzialne, anonimowe, bezpieczne?
Spotykamy się w Młynach Rothera. Trasa wiedzie przez Wyspę Młyńską, Plac Praw Kobiet, ulicę Gdańską, ulicę Karola Libelta. Spacer zakończy się w Parku im. Jana Kochanowskiego.
Spacer poprowadzi Liubov Ten, dziennikarka i redaktorka.
Wydarzenie jest efektem kolektywnej pracy interdyscyplinarnego zespołu, który powstał w ramach projektu Ministerstwo Przeprowadzek, finansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 13.12.2024 r., godz. 17.30-19.00
Gdzie? Zbiórka: przy punkcie info w Młynach Rothera
Dla kogo? dla osób powyżej 16. roku życia
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera