Cykl “Dla Dorosłych”: O dzieciach i bocianach
Dziedzictwo

Cykl “Dla Dorosłych”: O dzieciach i bocianach

  • Wydarzenie archiwalne: 04.07.2024
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
W wakacyjne czwartki zapraszamy na nową odsłonę cyklu “Dla Dorosłych” dedykowanego osobom 18+.
W czasie kolejnych spotkań przyjrzymy się sprawom, o którym nie wypada mówić przed osiągnięciem dorosłości. Popołudniowe wykłady, pogadanki i spotkania dotyczyć będą m.in. tego, skąd na świecie biorą dzieci, w sztuce ludowej – golasy, a na ciele – tatuaże.
Porozmawiamy o dawnych okolicznościach chodzenia za potrzebą, alkoholu i pijakach, relacjach damsko-męskich na wsi oraz o tym, co zakrywały, a co odkrywały ubrania w tradycyjnej kulturze ludowej.
Poznamy też tajniki gimnastyki (nie)słowiańskiej i spróbujemy swoich sił w tej praktyce. W świat „Dla dorosłych” wprowadzą nas pracownicy różnych działów Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz goście – znawcy tradycyjnych białoruskich praktyk ruchowych kobiet.
 
Kiedy: 4, 11, 18, 25 lipca oraz 1, 8, 22, 29 sierpnia, godz. 18.00-19.30
 
Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł.
 
Pierwsze spotkanie: 4.07: “O dzieciach i bocianach – prowadzenie: Monika Freygant-Dzieruk.
 
Skąd się biorą dzieci? Jakie były dawniej niezawodne metody na sprowadzenie na świat potomka? Czy były sposoby na to by temu zapobiec? O dawnych zwyczajach antykoncepcji, sposobach na poczęcie dziewczynki lub chłopca oraz o tym jak uchować niemowlę przed złem porozmawiamy na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Poruszymy tematy związane z „dobrym” scenariuszem życia mieszkańców dawnej wsi. Opowiemy o babkach, które sprawowały opiekę nad ciężarnymi oraz o zakazach i przesądach, których musiała przestrzegać przyszła mama w celu ochrony dziecka.
 
Monika Freygant-Dzieruk – archeolog, edukatorka w Dziale Edukacji Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz doktorantka Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Od ponad 10 lat organizuje różnego rodzaju imprezy i warsztaty związane z popularyzacją historii, oraz lekcje tzw. żywej historii, przybliżając uczestnikom nie tylko zagadnienia związane z dawną działalnością człowieka, ale również dotyczące dziedzictwa i patriotyzmu lokalnego. Szczególnie bliskie są jej wątki związane z dawnymi zwyczajami i zabiegami z zakresu lecznictwa ludowego i zielarstwa.
 
Link do biletów:
 
 
Liczba miejsc ograniczona.


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu