Codzienne życie, (nie) zwykłe obyczaje: <i>Zaklęcia, zioła i modlitwy, czyli na wszystko jest sposób. Medycyna i czary</i>
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Literatura

Codzienne życie, (nie) zwykłe obyczaje: Zaklęcia, zioła i modlitwy, czyli na wszystko jest sposób. Medycyna i czary

  • Wydarzenie archiwalne: 19.04.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Jak walczono z cholerą, czyli COVID-em w wersji vintage? Co czarownice robiły z kołtunem i mlekiem? Kiedy ksiądz na procesji mógł zobaczyć, która kobieta jest czarownicą? Dlaczego modlono się, obcinając włosy? Na te intrygujące pytania odpowie Łukasz Starczewski z Książnicy Kopernikańskiej. Opowie również o magicznych praktykach kowali i młynarzy, wiejskich czarach przed wschodem słońca. A także o magicznej roli komina. O cmentarzu i sposobie na złodzieja. O ziołach i o tym, do czego mógł się przydać zdechły pies, a nawet mózg wrony. A ponadto o środkach na miłość duchową i cielesną oraz o księżniczce zielarce z golubskiego zamku, czyli o zielniku Anny Wazówny.

Drugi wykład z cyklu „Codzienne życie, (nie) zwykłe obyczaje. Historia życia codziennego i zwyczaje doroczne na Kujawach i Pomorzu” będzie ilustrowany grafikami z dawnych zielników i podręczników medycy znajdujących się w Książnicy.

Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

12
czerwca (poniedziałek)
⟶ DO 17.06

Kiermasz książek w Mediatece

13
czerwca (wtorek), godz. 16:30

Malujemy przyrodę... palcami