Co robimy w ukryciu Zdrowie i higiena w świetle badań archeologicznych Starego Miasta w Elblągu.
Dziedzictwo

Co robimy w ukryciu Zdrowie i higiena w świetle badań archeologicznych Starego Miasta w Elblągu.

  • Wydarzenie archiwalne: 01.04.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Wystawa prezentuje obiekty związane z pojęciem higieny. Ukazuje zmiany podejścia do czystości na przestrzeni wieków oraz stopniowe przesuwanie granicy wstydu, związanej z ludzkim ciałem i jego potrzebami. Warstwę narracyjną uzupełniają cytaty z poszczególnych epok, które często w bardzo subiektywny sposób poruszają tę tematykę oraz efekty dźwiękowe i zapachowe (fragmenty średniowiecznych mioteł nadal zachowały w sobie „zapach” latryny, który chcieliśmy „udostępnić” zwiedzającym).

Wśród eksponowanych zabytków znajdują się m.in. średniowieczne deski sedesowe, nowożytne nocniki, szczotki do mycia podłóg oraz czyszczenia ubrań, wszelkiego rodzaju cebry i wiadra, szeroki wybór grzebieni, XVIII i XIX wieczne szczoteczki do zębów, a także pojemniki na pierwsze kosmetyki. Wśród prezentowanych zabytków, będzie można obejrzeć XIV-wieczne dziecięce siedzisko z dziurą, pełniące funkcję nocniczka, dziewczęcy warkoczyk z XIV wieku oraz jedne z pierwszych opakowań po „Special Creme” kołobrzeskiego farmaceuty Wilhelma Anhalta, założyciela firmy AOK, której tradycję kontynuuje do dziś firma Henkel.

 

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Biskupin 3
88-410 88-410 Biskupin
tel.: +52 302 50 55

Powiązane wydarzenia