Bydgoszcz -Toruń. Z dziejów rywalizacji o stołeczność regionu  

Bydgoszcz -Toruń. Z dziejów rywalizacji o stołeczność regionu  

  • Wydarzenie archiwalne: 28.06.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Wykład Sławomira Sadowskiego, w ramach cyklu: Regionalia. Bydgoszcz i Toruń sąsiadują ze sobą od XIV wieku. Rywalizacja o stołeczność między nimi rozpoczęła się dopiero pod koniec XVIII w., kiedy pomiędzy miastami pojawiły się nowe szanse prorozwojowe, o które miasta musiały zabiegać u władz. Nowymi czynnikami miastotwórczymi stały się szlaki komunikacyjne (wodne, kolejowe i drogi bite), garnizony wojskowe, centra administracji państwowej, lokalizacja przemysłu i inne. Ważnym czynnikiem, który napędzał wzajemne emocje od drugiej połowy XX w. stał się sport. Początkowo hokej na lodzie, a później żużel. Celem wykładu będzie próba obiektywnego przedstawienia relacji bydgosko-toruńskich w kontekście historycznym. Autor pragnie przyczynić się do redukcji istniejących napięć i w konsekwencji odrodzenia się idei duopolu toruńsko-bydgoskiego.

Sławomir Sadowski, absolwent historii na UMK w Toruniu, doktor historii specjalizujący się w historii wojskowości oraz historii regionalnej.  Absolwent studiów podyplomowych z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz z historii sztuki wojennej w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. Od 1989 r. związany z kształceniem na poziomie akademickim. Komentator problemów politycznych, historycznych i społecznych w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie.

Decyduje kolejność zakupu biletów.

Wstęp – 7 zł / 1 osoba

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.: 52 52 53 555