„Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką” – spotkanie z Małgorzatą Grosman
Wstęp wolny  /  Literatura

„Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką” – spotkanie z Małgorzatą Grosman

  • Wydarzenie archiwalne: 05.10.2024
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w BydgoszczyBydgoszcz, Stary Rynek 24

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone książce opowiadającej o losach międzywojennych, bydgoskich producentów instrumentów muzycznych, których działało w Bydgoszczy w tamtym czasie wielu.

Byli to producenci fortepianów i pianin, instrumentów strunowych, dętych oraz organów. Co więcej, jeden z nich – Bruno Sommerfeld – był największym polskim producentem pianin i fortepianów tamtej epoki. Jednak tak on, jak i inni producenci instrumentów muzycznych, zostali zapomniani.

Książka „Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką” stara się ich przypomnieć. Małgorzata Grosman – z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej" w Bydgoszczy. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów i międzywojnia napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką opowieści poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej „Bydgoszcz jest kobietą”, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „Gorsety” kobiet. Wystawę zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Stworzyła podcasty „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”, które „przeobraziły się" w książkę pod tym samym tytułem. „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”, publikacja składająca się z książki i planu Bydgoszczy, to kolejna jej propozycja dla miłośników Bydgoszczy. Skupia się na sposobach honorowania kobiet w przestrzeni miejskiej. Na ulicach, rondach, skwerach, ale też tablicach pamiątkowych, rzeźbach, pomnikach czy muralach przypominających o kobietach ważnych dla Bydgoszczy, Polski lub dla świata.  

Napisała też książkę „Doprowadzone do wrzenia”, która opowiada o sytuacji Polek na przełomie drugiego i trzeciego dziesięciolecia XXI wieku. Sytuacji widzianej okiem kobiety.

Wydarzenie bezpłatne.

Dołącz do nas!

 



Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Powiązane wydarzenia

24
października (czwartek), godz. 18:00

Projektor filmowy: Ikony kina – na ekranie Meryl Streep

29
października (wtorek), godz. 10:00

Spotkanie ze Krzysztofem Umińskim

29
października (wtorek), godz. 11:00
⟶ DO 31.10

Dyniowe Halloween - warsztaty recyklingowe dla grup zorganizowanych