Bydgoszcz Jazz Festival 2023: ZADUSZKI JAZZOWE -  JAZZ MUSIC TOMORROW - Jens Düeppe  Simin Tander
Muzyka i taniec

Bydgoszcz Jazz Festival 2023: ZADUSZKI JAZZOWE - JAZZ MUSIC TOMORROW - Jens Düeppe Simin Tander

  • 01
    listopada 2023 (środa), godz. 19:00–21:00
Miejsce:
Kinoteatr AdriaBydgoszcz, Toruńska 30

Skład zespołu:
- Jens Düeppe - drums, piano, electronics
- Simin Tander - voice
Jens Dueppe Jens Düppe, muzyk, perkusista, kompozytor, lider zespołu i kurator interdyscyplinarnych projektów
Uważany jest za jednego z najbardziej pracowitych i najbardziej kreatywnych niemieckich perkusistów. W 2019 roku Jens Dueppe otrzymał nagrodę WDR Jazz Prize. W 2018 roku jego album „Dancing Beauty” był nominowany do niemieckiej nagrody jazzowej ECHO w kategorii „Najlepszy perkusista narodowy”. „Jens Düeppe to jeden z najbardziej innowacyjnych przedstawicieli muzyki improwizowanej w Niemczech. Nieustannie tworzy nowe projekty i multidyscyplinarne spotkania artystyczne” (Jazzzeitung 2022). "Jens Düeppe - wiodące światło dla współczesnego jazzu (Chris Spector - Midwest Record).
Simin Tander - Urodzona w Kolonii Tander jest córką afgańskiego dziennikarza, który zmarł, gdy była dzieckiem, oraz matki nauczycielki języka niemieckiego. Wychowała się w Kolonii, a jej starsza siostra Mina Tander została aktorką. Gdy Tander skończyła szkołę średnią, była bardzo blisko zdobycia kontraktu zarządu jako piosenkarka pop. Podczas nauki śpiewu u śpiewaczki operowej zdała sobie sprawę, że bardziej interesuje ją improwizacja wokalna niż śpiew klasyczny. Uczęszczała na lekcje gry na fortepianie i założyła własny zespół. Od 2002 roku studiowała śpiew jazzowy w Konserwatorium ArtEZ w Holandii. Tam ukończyła studia z tytułem magistra muzyki w 2008 roku. W kolejnych latach grała w Holandii z trębaczemEric Vloeimans oraz z I Compani Bo van de Graafa, gdzie brała udział w albumach Fellini (2004), Garbo i Extended 2013 . W Niemczech można ją usłyszeć na ścieżkach dźwiękowych serialu Tatort i dwóch odcinkach filmu ZDF Der Kriminalist .
Prowadziła swój własny kwartet, współpracując z Jeroenem van Vlietem (zwycięzcami Boy-Edgar-Preis 2014), Etienne Nillesenem i Cordem Heinekingiem. Ze swoim kwartetem wydała dwa albumy i występowała na międzynarodowych scenach, takich jak North Sea Jazz Festival , Bohemia Jazz Festival (Czechy), Catania Jazz Festival (Włochy), Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Madrycie (Hiszpania), OCT LOFT Festival (Chiny), Hong Kong Jazz Festival i Jarasum Jazzfestival (Korea Południowa). Simin była także kilkakrotnie zapraszana przez Komitet ONZ ds. Kobiet do reprezentowania Niemiec na wydarzeniach międzynarodowych, a w czerwcu 2015 r. interpretowała piosenkę ONZ Women-Song One Woman podczas 20. konferencji w Pekinie.
Od 2014 roku współpracuje z norweskim pianistą Tordem Gustavsenem i perkusistą Jarlem Vespestadem , wydając płytę What Was Said (2016). Wystąpili na Vossajazz 2016 w Norwegii. Ponadto regularnie uczestniczy w innych projektach, takich jak w 2015 roku w TFF Rudolstadt z „Ruth ausgezeichnete Ensemble” Eurasians Unity pod dyrekcją Caroline Thon czy „ Sins & Blessings” Heinera Schmitza . Od 2012 roku jest wykładowcą śpiewu jazzowego w Institut für Musik Osnabrück. Mieszka w Kolonii.Źródło: Centrum Artystyczne ELJAZZ

Centrum Artystyczne ELJAZZ

ul. Kręta 3
85-117 Bydgoszcz
tel.: 52 322 15 74

Powiązane wydarzenia

23
października (poniedziałek), godz. 20:00–22:00

Bydgoszcz Jazz Festival 2023: POLSCY KOMPOZYTORZY

27
października (piątek), godz. 20:00–22:00

Bitwa Jazzowa - Halicki Sextet, Ignacy Wendt Quintet