Bydgoski Trójkąt Literacki 2023: Trójspotkanie: <i>Wspólny mianownik dla płonącej żyrafy, listów do Tosi i postantropowizji?</i> – Małgorzata Grajewska, Anna Swoińska, Łukasz Wodyński
Wstęp wolny  /  Literatura

Bydgoski Trójkąt Literacki 2023: Trójspotkanie: Wspólny mianownik dla płonącej żyrafy, listów do Tosi i postantropowizji? – Małgorzata Grajewska, Anna Swoińska, Łukasz Wodyński

  • Wydarzenie archiwalne: 14.06.2023
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Bydgoszcz, Stary Rynek 24
Małgorzata Grajewska – bydgoszczanka, nauczycielka języka polskiego, poetka. Opublikowała trzy książki poetyckie: zbiór trenów blisko bliżej za daleko (2013), Podpalam żyrafę (2017) oraz Obecność, prawie czułość (2021). Wiersze publikowała również w pismach literackich: „Tekstualiach”, „Frazie”, „Galerii”, „Okolicy Poetów”, „Filo-sofiji”. Jest laureatką konkursów poetyckich i prozatorskich, m.in. im. Stefana Żeromskiego (2012), Kazimierza Ratonia (2012), Marii Komornickiej (2012), Jana Krzewniaka (2012 i 2014), Śladami Gerharda Hauptmana (2012), O Laur Sarbiewskiego (2013) oraz Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń (2013). Stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016 i 2021). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz. (Fot. Katarzyna Sobieralska)

Anna Swoińska – urodzona we Włocławku, od 1970 roku mieszka w Bydgoszczy. Jej wiersze były publikowane w antologii Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego Książka pełna słów oraz w almanachach Głogowskich Konfrontacji Literackich, XXXI Ogólnopolskich Spotkań Pokoleń Kruszwica–Kobylniki 2019. Wyróżniana i nagradzana w konkursach poetyckich w Głogowie, Kobylnikach, „O Lwi Pazur” w Wiązowie oraz w konkursach jednego wiersza na Stachuriadzie w Grochowicach, w Elblągu i w Strzelinie. Autorka Listów do Tosi wydanych w listopadzie 2017 roku przez Stowarzyszenie Alternatywni w ramach cyklu Elbląg Literacki.

Łukasz Wodyński – multimedialny artysta wizualny, performer i teoretyk sztuki. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtwórca Fundacji Rozwoju i Aktywności Twórczej „Les Artes”. Twórczość artysty można określić mianem post-humanistycznego symbolizmu. Autor książki POST ANTROPO POEZJA oraz Manifestu artystycznego POST ANTROPO SZTUKA (2022). Poematy z lat 2016–2021 stanowią odniesienie do dynamiki postmodernistycznej rzeczywistości oraz jej wpływu na ludzki behawioryzm, uczucia, emocje i wzajemne relacje. Z kolei Manifest to wnikliwa analiza definiująca na nowo zarówno artystę, jak i dzieło w dobie wypłukiwanego z przekazów kulturowych postantropocentrycznego świata, zagrażającego ludzkiej tożsamości, emocjonalności i duchowości.

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, we współpracy z Fundacją Bookcrossing Polska, księgarniami Gratka i Toniebajka oraz wieloma innymi podmiotami.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Bydgoski Trójkąt Literacki (kliknij tu aby zapoznać się z programem). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Festiwal współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Stary Rynek 22-24
85-034 Bydgoszcz
tel.: 52 33 99 225

Powiązane wydarzenia

25
września (poniedziałek), godz. 18:00

Wrzesień z Dyskusyjnymi Klubami Książki

25
września (poniedziałek), godz. 18:00

Spotkanie z Jerzym Illgiem - przyjacielem Wisławy Szymborskiej

29
września (piątek), godz. 18:00

Filmowy maraton na Projektorze