Bydgoski Trójkąt Literacki 2023:  Trójkątny stół – wielopłaszczyznowe spotkanie osób promujących literaturę
Wstęp wolny  /  Literatura

Bydgoski Trójkąt Literacki 2023: Trójkątny stół – wielopłaszczyznowe spotkanie osób promujących literaturę

  • Wydarzenie archiwalne: 16.06.2023
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Bydgoszcz, Stary Rynek 24
Goście debaty:

Anna Cybulska-Lebioda – pisarka i dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej; dwukrotna laureatka Nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno, Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej, Nagrody im. Klemensa Janickiego, Nagrody Ekspresjonistycznej Feniks im. Tadeusza Micińskiego. Uhonorowana Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Towarzystwa Hipolita Cegielskiego Labor Omnia Vincit. Wydała jedenaście zbiorów wierszy, prozy, recenzji i esejów, publikowała swoje utwory w wielu periodykach literackich i artystycznych oraz w kilkunastu światowych antologiach. Uczestniczka kilku międzynarodowych festiwali poezji, m.in. w Chinach, Gruzji i Grecji. Uczestniczka poetry reading w Yale Club w Nowym Jorku oraz wydarzenia artystycznego w budynku Grammy Music w Los Angeles.

Ewa Dąbska – od 1992 roku pracuje w rozgłośni Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, prowadzi audycje o kulturze, m.in. PiK-ową kawiarenkę i Śniadanie z muzami. Jest absolwentką filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, literatura jest jej zatem bliska. Uwielbia czytać i od wielu lat promuje książki i pisarzy, nie tylko regionu. Wspomina: „W dzieciństwie miałam różne »zawodowe« pomysły – piosenkarka (nie umiem śpiewać!), nauczycielka (chwilę nią byłam), prawnik, detektyw (do dziś uwielbiam kryminały), lekarz (teraz jak znalazł). O dziennikarstwie nie marzyłam, a teraz nie wyobrażam sobie innego zawodu! Byłam w różnych redakcjach na chwilę, ale postanowiłam zostać »panią od kultury«. Pasjonuje mnie także reportaż, który ostatnio bardzo zaniedbałam. Jestem jedynaczką, dlatego zawsze byłam »głodna« ludzi. Uwielbiam rozmawiać, ale też i słuchać. Tego nauczyłam się w radiu. To ono dało mi możliwość poznania wspaniałych twórców”. (Fot. radiopik.pl)

Wiesława Barbara Jendrzejewska – bydgoszczanka z wyboru, ukończyła filologię polską i bibliotekoznawstwo oraz podyplomowo dziennikarstwo, psychologię i filozofię. Opublikowała tomy poetyckie: Na strunach ciszy (1999), Dotyk (2006), Noc rudych traw (2008 i 2012), Salto (2011), W kolędowy czas… (2011), Tyle (2012), Studium dłoni (2014) i prozę: Z kobietą na półpiętrze (2008), Mężczyzna na piętrze (e-book, 2012), Oblicza męskości (2022). Jest współautorką licznych antologii i almanachów. Jej wybrane wiersze w formie piosenek poetyckich zostały nagrane na płytach CD (Radio PiK). Od 15 lat szefowa Kawiarni Literackiej. Laureatka ogólnopolskich konkursów w dziedzinie poezji i prozy. Pięciokrotna Stypendystka Prezydenta Bydgoszczy, z Nagrodą (2017) i Medalem Prezydenta Bydgoszczy (2023). w 2013 roku otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Piotr Kikta – absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, ale zawód muzyka uprawia rzadko. Bywał robotnikiem, dziennikarzem, animatorem na warsztatach dla dzieci, nauczycielem w przedszkolu, aż z przypadku został księgarzem i... w tym odnalazł coś w rodzaju powołania. Od ponad sześciu lat prowadzi w Bydgoszczy księgarnię Toniebajka (początkowo pod nazwą Skrzynka na bajki). Jeśli chodzi o literaturę, szczególnie dziecięcą, jest dość wybredny i lubi podtrzymywać, że sprzedaje to, co mu się podoba. W Toniebajce organizuje spotkania autorskie, warsztaty i koncerty, ale niestety rzadko. Prywatnie ojciec trzech córek.

Marek Maciejewski – muzyk, gitarzysta legendarnej grupy Variété i zespołu Brda, menedżer kultury, producent muzyczny. Współtworzył Prywatne Centrum Kultury Sanatorium, gdzie był redaktorem naczelnym artystyczno-kulturalnego pisma „Dlatego”. Obecnie redaktor naczelny ogólnokrajowego pisma o kulturze współczesnej „Fabularie”. Prowadzi Sekcję Muzyki i A/V Studio nagrań Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Studio nagraniowe STRYCH w MiWBP w Bydgoszczy. Od 2012 roku Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion.

Stefan Pastuszewski pisarz i wydawca, sekretarz „Miesięcznika Literackiego Akant”, redaktor naczelny miesięcznika „Świat Inflant” i nieregularnika „Podwórko z Kulturą”. Autor powieści m.in. Opowieści niezweryfikowanego (2022), noweli Proboszcz (2005), Tancerka (2007), jedenastu zbiorów opowiadań m.in.: Trumna nie ma kieszeni (2008), Z Bogiem (2011), On (2019), zbeletryzowanych wspomnień: Miasto (1996), Trzy światy (2005), Sebastian (2010), Drugie życie drzewa (2020) oraz Krótkiej historii literatury w Bydgoszczy (2020). Jego utwory były publikowane w wielu antologiach i almanachach, tłumaczono je na język bułgarski, czeski, niemiecki, rosyjski, serbski, ukraiński, telugu i węgierski. Laureat wielu konkursów literackich, w 2022 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Alina Rzepecka – urodzona w Lipnicy na Kaszubach, mieszka w Bydgoszczy; matematyczka. Autorka czterech książek poetyckich: Bezsenność (2005), Oswajanie snów (2014), Punkty styczności (2018), Bez lęku wysokości (2023) i tekstów piosenek na trzech płytach: Wigilianki, To ja kobieta, Niebo nad jeziorem. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Gdańskiego Klubu Poetów, Grupy Literackiej Dysonans we Wrocławiu i Międzynarodowej Grupy Literackiej Kwadrat. Laureatka wielu konkursów poetyckich, odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Jakuba Wojciechowskiego.

Bartłomiej Siwiec urodzony w Bydgoszczy prozaik, poeta, krytyk literacki. Autor m.in. czterech powieści Zbrodnia, miłość, przeznaczenie (2010), Autodestrukcja (2014), Przypadek Pana Paradoksa (2016), 16 schodów (2018), zbioru opowiadań Wszyscy byli umoczeni (2015) i sześciu zbiorów wierszy Instrukcja zabicia ptaka (2016), Matka i róża (2017), Przepompownia (2019), Starsza pani poezja (2020), Domysły na temat Ruxa (2021), Samotny mężczyzna spokojnie konsumuje fasolkę Heinza (2022). Jego wiersze, szkice i recenzje były drukowane na łamach „Toposu”, „Tekstualiów”, „Frazy”, „Elewatora”, „Epei”, „Nowego Napisu Co Tydzień”, „Okolicy Poetów”, „Akantu”, „Gazety Kulturalnej”. Od 2023 roku sprawuje funkcję prezesa bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Helena Skonieczka – poetka, eseistka i animatorka kultury. Literacko zadebiutowała tomikiem wierszy Czułe spojrzenia (2007). Dotychczas opublikowała dziesięć tomików poetyckich, m.in.: Wiersze z żywego drzewa (2017, 2018), Z harcerską krajką (2019), Migotanie słowa (2021), W wigilijny wieczór (2022). Swoje utwory publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka, prezentowała je m.in. w Anglii, Holandii, na Litwie, Islandii, we Francji i Portugalii. Od 2017 roku zrzeszona jest w Związku Literatów Polskich. Redaktorka ponad dwudziestu wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim, zrealizowała ponad sto autorskich projektów artystycznych i literackich w tym środowisku, do którego należy od 1997 jako osoba niedowidząca. Jako animator kultury aktywnie działa już od 50 lat.

Hanna Strychalska – eseistka i historyk sztuki, związana z Bydgoszczą i tutejszym środowiskiem plastycznym oraz literackim. Szkice krytyczno-artystyczne i wywiady publikowała w czasopismach historycznych, literackich, plastycznych i filozoficznych, m.in. w „Kronice Bydgoskiej”, „Toposie”, „Poboczach”, „Wyspie”, „Akancie”, „Kontekstach”, „Frazie”, „Kwartalniku Rzeźby Orońsko” i „Filo-sofiji”, a także na portalach: „Nowy Napis Co Tydzień”, e-teatr.pl., bydgoszcz24.pl, tygodnikbydgoski.pl. Autorka około 130 tekstów o plastyce i wystawiennictwie (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, obiekty i instalacje, fotografia), poezji i prozie, teatrze, filmie, scenografii i muzyce. Od 2010 roku współpracuje z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy oraz „Bydgoskim Informatorem Kulturalnym”. Nagrodzona Medalem „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” (2020).

Krystyna Wulert urodziła się w Janikowie na Kujawach, mieszka w Bydgoszczy. Autorka tomiku poetyckiego Zapytaj siebie. Pomysłodawca i koordynator Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica–Kobylniki. Jurorka wielu konkursów recytatorskich i teatralnych m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej „FORMA”. Prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy, wiceprzewodnicząca Rady Krajowej RSTK; członek Społecznej Kapituły dla nadania medalu „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej” im. Jakuba Wojciechowskiego. Wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, stypendystka Prezydenta Bydgoszczy. Otrzymała Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, odznakę „Przyjaciel Niewidomych i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marek Żelkowski – pisarz, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz współpracujący z kilkoma ogólnopolskimi miesięcznikami. Napisał scenariusze do blisko pięćdziesięciu wyemitowanych słuchowisk radiowych; jest kontynuatorem cyklu powieściowego Pan Samochodzik (13 książek pod pseudonimem Marek Żelech) oraz autorem innych tomów prozy m.in.: Piętno mroku (2001), Nadciąga burza (2003), Archiwum Eks (2009), Biblioteka (2014), Kot z  Cheshire (2014), Lista nieobecnych (2014), Wojna cieni. Oszukać Niebo, aby przekroczyć morze (2019, 2022). W czerwcu 2023 roku premierę będzie miał drugi tom Wojny cieni. Aby uniknąć tego, co silne, trzeba uderzać w to, co słabe.

Prowadzenie: Alicja Dużyk, Marcin Karnowski, Ewelina Zając

Wstęp wolny

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, we współpracy z Fundacją Bookcrossing Polska, księgarniami Gratka i Toniebajka oraz wieloma innymi podmiotami.

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 11:00

Malowanie po ścianach

16
stycznia (czwartek), godz. 13:00

Pokój zagadek - "Stwór Nieczytek" powraca!

16
stycznia (czwartek), godz. 15:30

Pokój zagadek - "Stwór Nieczytek" powraca!