Bydgoska Środa Literacka - Małgorzata Grosman
Literatura

Bydgoska Środa Literacka - Małgorzata Grosman

  • Wydarzenie archiwalne: 12.04.2023
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Bydgoszcz, Stary Rynek 24
WSTĘP WOLNY
pokaż na mapie DOJAZD Poinformuj znajomychUDOSTĘPNIJ
Na kolejną odsłonę Bydgoskiej Środy Literackiej zapraszamy 12 kwietnia. Tym razem będziemy gościć Małgorzatę Grosman.

MAŁGORZATA GROSMAN – urodzona w Bydgoszczy. Z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji.

Autorka kilku książek poświęconych Bydgoszczy, konkretnie międzywojniu w Bydgoszczy. Są to: dwie powieści historyczno-kryminalne „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”, zbiór opowiadań o Ostromecku zatytułowany „Ostromecko w opowiadaniach”, książka o bydgoszczankach z międzywojnia „Bydgoszcz jest kobietą” oraz książka o życiu kulturalnym Bydgoszczy w międzywojniu „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Dla Hufca ZHP Bydgoszcz-miasto przygotowała publikację „Pamiętnik Siódemki 1921-2021”, który przypomina stuletnią historię tej drużyny i szczepu oraz wydawnictwo „Tym, co odeszli na wieczną wartę. Harcerki i harcerze bydgoscy. Przewodnik po nekropoliach bydgoskich”.

Autorka wystawy „Gorsety kobiet”, która została po raz pierwszy pokazana w ramach inauguracji Dni Dziedzictwa Europejskiego województwa kujawsko-pomorskiego, a następnie udostępniona została publiczności w KPCK w Bydgoszczy. Brała udział w projekcie #niemamojejzgodynato, na zaproszenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którego celem było zwrócenie uwagi społecznej na dewastowanie zabytkowych obiektów.

Autorka podcastów "Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia", które były punktem wyjścia do przygotowania książki o tym samym tytule.

Obecnie pracuje nad przygotowanie "Wybiórczego planu miasta Bydgoszczy" - publikacji książkowej z planem miasta, ukazującej różne sposoby upamiętnienia kobiet w Bydgoszczy: ulice, ronda i skwery, których patronkami są kobiety, pomniki, rzeźby, tablice pamiątkowe i murale przypominające o kobietach. Premiera tej publikacji planowana jest na połowę kwietnia.

Kilka słów o "Bydgoszcz jest kobietą":

"Bydgoszcz jest kobietą" powstała pod wpływem zdumienia, a nawet złości, że na stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy, które świętowaliśmy w 2020 roku, w gronie 25 laureatów plebiscytu na bydgoszczan stulecia nie znalazła się żadna kobieta. Nawet Teresa Ciepły, nawet Wincentyna Teskowa, która mogła przecież zostać uhonorowana wspólnie z mężem. Czy to znaczy, że ani one, ani żadne inne kobiety mieszkające i pracujące w Bydgoszczy w ciągu ostatnich 100 lat nie zasłużyły na pamięć? Oczywiście, że nie. To tylko efekt naszego niedouczenia, nieznajomości ich dokonań. Okazało się więc, że mamy do odrobienie ważną lekcję. Historia, w tym i historia Bydgoszczy, jest zdecydowanie bogatsza i ciekawsza niż wynika to ze szkolnych podręczników i historycznych książek, w których nie ma miejsca dla kobiet. "Bydgoszcz jest kobietą" próbuje te braki choć odrobinę nadrobić.

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy