Botticelli i Medyceusze. O tym, jak malować w burzliwych czasach
Sztuki wizualne

Botticelli i Medyceusze. O tym, jak malować w burzliwych czasach

  • Wydarzenie archiwalne: 16.02.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Botticelli i Medyceusze. O tym, jak malować w burzliwych czasach – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu: Malarstwo dawnych mistrzów.

Wdzięk, harmonia i dekoracyjność – to cechy, które najlepiej charakteryzują malarstwo Sandra Botticellego, artysty, który większość życia spędził w rodzinnej Florencji. Jego Narodziny Wenus zainspirowały i wciąż inspirują rzesze artystów. Rzadko się pamięta, że jego życie przypada na burzliwe czasy rządów Medyceuszy i Savonaroli, charyzmatycznego kaznodziei, którego wizja świata zmieniła oblicze Florencji i sztuki samego Botticellego.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela (w przygotowaniu).

Wstęp: 7 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona!
Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.
Decyduje kolejność zakupu biletów!


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy