Bitwa pod Kircholmem. Stan badań
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Literatura

Bitwa pod Kircholmem. Stan badań

  • Wydarzenie archiwalne: 27.10.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Bitwa pod Kircholmem (obecnie Salaspils na Łotwie), do której doszło 27 września 1605 roku, to jedno z największych zwycięstw w dziejach Rzeczypospolitej - polsko-litewska husaria rozgromiła wielokrotnie liczniejsze wojska szwedzkie. 27 października dr Mariusz Balcerek z Książnicy Kopernikańskiej przedstawi stan badań nad tym wydarzeniem. Prelekcja w bibliotece przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Autor dokonał analizy znanych i nieznanych historiografii źródeł. Wyniki badań porównał z dotychczasową literaturą tematu. Przeprowadzona analiza pokazała osiągnięcia, braki i dyskusyjne pola w historiografii.
Dr Mariusz Balcerek: - Widać pewne różnice pomiędzy publikacjami prezentującymi perspektywę polsko-litewską a szwedzką. Posiadając liczne znane i nieznane źródła można udzielić odpowiedzi na szereg pytań. W tym na jedno z podstawowych, jakim jest przyczyna niebywałego sukcesu armii Rzeczypospolitej? Okazuje się, że do wyższej jakości wojska Chodkiewicza z husarią na czele, podziału przeciwnika i nakłonienia go do opuszczenia dogodnej dla siebie pozycji możemy obecnie dodać linearny szyk i kapitalne współgranie wszystkich rodzajów wojsk. Doprowadziło to w efekcie do uratowania Rygi i polsko-litewskiego panowania nad Dźwiną o czym często się zapomina.
Na zdjęciu: Pieter Snayers, Bitwa pod Kircholmem, 1630


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu