Biblioteka Kujaw i Pomorza: Klemens Carnot Krajewski i jego Toruń
Wstęp wolny  /  Literatura

Biblioteka Kujaw i Pomorza: Klemens Carnot Krajewski i jego Toruń

  • Wydarzenie archiwalne: 09.02.2024
Miejsce:
online

W 12. odcinku podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza” polecamy książkę Klemens Carnot Krajewski i jego Toruń. Etnograf, historyk architektury i muzyk autorstwa Lidii Smentek. Publikację omawia Grzegorz Barecki z Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Kopernikańskiej.

Grzegorz Barecki: „Książka została wydana w 2021 roku przez Polskie Wydawnictwa Reklamowe w Toruniu. Wydanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskie. Lidia Smentek przypomniała bardzo ważną postać dla naszego Regionu. Klemens Carnot Krajewski, żyjący w latach 1915–1975, był osobą obdarzoną wieloma talentami i pasjami. Z zawodu – historyk architektury i etnograf, z zamiłowania – muzyk, kompozytor i muzykolog, z powołania– pedagog, z wykształcenia – zabytkoznawca i konserwator, z wyboru – torunianin.

Skomponował blisko 50 utworów, wśród nich Pieśń o Toruniu. Jako architekt wydał Małą encyklopedię architektury i wnętrz. Jako etnograf napisał rozprawę doktorską Tradycyjne budownictwo chałup ziemi chełmińskiej: studia etnograficzne. Jako miłośnik Torunia przez wiele lat publikował artykuły popularyzujące dzieje i zabytki Torunia. Jako pedagog znaczną część swego życia poświęcił pracy z młodzieżą szkolną. Biografię Klemensa Krajewskiego uzupełniają oryginalne materiały fotograficzne i ikonograficzne”.

12. odcinek podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza” jest dostępny na Spotify
Transkrypcję podcastu znajdziecie na blogu InformatoriumŹródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 09:00

Luty 2024 w Mediatece Raszei

dzisiaj
godz. 17:00

Luty 2024 w Mediatece Raszei

04
marca (poniedziałek), godz. 11:00–18:00

Kiermasz książek w Bibliotece Stare Miasto