Balet
Muzyka i taniec

Balet "Alicja w Krainie Czarów"

  • Wydarzenie archiwalne: 04.12.2022
Miejsce:
Opera NovaBydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5
Kompozytor: Przemysław Zych
Data premiery: 04.06.2022
Czas trwania: ok.80 min.
Choreografia: Robert Bondara
Wykonawcy: Balet i Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy

Realizatorzy:
Inscenizacja i choreografia: Robert Bondara
Kierownictwo muzyczne: Jagoda Brajewska
Scenografia i kostiumy: Martyna Kander
Współpraca scenograficzna: Maksymilian Mac
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Charakteryzacja i stylizacja fryzur: Dariusz Kubiak
Projekcje multimedialne:
Współpraca muzyczna: Jacek Brzoznowski
Asystenci choreografa: Małgorzata Chojnacka, Stephane Aubry
Efekty kaskaderskie: Andrzej Słomiński

Robert Bondara: tancerz, choreograf i pedagog. Wieloletni artysta Polskiego Baletu Narodowego. Kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, z którym współpracował jako wykładowca oraz Szkoły Głównej Handlowej.Laureat II nagrody (pierwszej nie przyznano)oraz Nagrody Specjalnej Towarzystwa im.Witolda Lutosławskiego w Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym im. Bronisławy Niżyńskiej w Warszawie, nagrody im. Jana Kiepury w kategorii Choreograf Roku 2011 w Polsce, a także finalista 27. i 29. Międzynarodowego Konkursu dla Choreografów w Hanowerze. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
W 2011 roku dla bydgoskiej Opery Nova zrealizował autorski spektakl baletowy Zniewolony umysł inspirowany książką Czesława Miłosza (zarejestrowany i wydany także jako DVD). W tym samym roku stworzył dla Polskiego Baletu Narodowego kolejną autorską choreografię Persona. Realizował spektakle m.in. dla Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie, Opery Wrocławskiej, Company E w Waszyngtonie, Kieleckiego Teatru Tańca ,wielokrotnie dla Polskiego Baletu Narodowego oraz ponownie dla Opery Nova: Stabat mater.Harnasie do muzyki Karola Szymanowskiego. Jego choreografie były prezentowane m.in.na 43. Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Kuopio, w moskiewskim Teatrze Bolszoj,w Bergen i Stavanger w Norwegii, Dance Salad Festival w Houston, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, Dancing Poznań – Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu oraz w programach II – VI Dni Sztuki Tańca oraz na galach i festiwalach w Polsce, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, Chinach, Czechach, Norwegii , Japonii. W 2022 r. zaproszony do współpracy z West Australian Ballet przedstawił z tym zespołem australijską premierę „Take Me with You", swej znanej i cenionej w Polsce choreografii.

Przemysław Zych: kompozytor, dyrygent, pedagog

Studiował kompozycję w Akadem,ii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Zbigniewa Bagińskiego  (dyplom z wyróżnieniem). Od 2004 do 2010 był studentem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej Szymona Kwalli (dyplom również z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich, m.in. podczas International Bartók Seminar w Szombathely na Węgrzech (2006), pracując pod kierunkiem Petera Eötvösa i Johannesa Schöllhorna (kompozycja) oraz Zoltána Peskó i László Tihanyi’ego (dyrygentura).
Jego utwory wykonywane były na wielu koncertach i festiwalach w Polsce (m.in. Festiwal  im.Adama Didura w Sanoku , Muzyczne Pory Roku, My Splendid Isolation – Dni Karola Szymanowskiego, Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia) prze wiele znakomitych zespołów ( przez wiele znakomitych zespołów (m.in.: Chór PR w Krakowie, NOSPR, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Polską Orkiestrę Radiową, , Schola Cantorum Gedanensis, Sinfonia Varsovia, , Chór Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego) oraz za granicą (Anglia, Belgia, Niemcy, Ukraina, Włochy, Stany Zjednoczone).W 2008 zadebiutował w Filharmonii Narodowej jako kompozytor, a dwa lata później jako dyrygent. Współpracuje m.in. z Kapelą od Świętego Kazimierza, Opera Nova w Bydgoszczy, Operą na Zamku w Szczecinie ,Radomską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia.
W ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez IMiT, powstały takie jego utwory, jak opera kameralna Poiesis (2013) partej na tekście dramatu „Rekonstrukcja poety” Zbigniewa Herberta , której światowa prapremiera miała miejsce podczas  Bydgoskiego Festiwalu Operowego , balet Alicja w Krainie Czarów (2015) powstały przy współpracy z tancerzem i choreografem Jackiem Tyskim, Koncert na akordeon i orkiestrę „DANCE! Concerto”.
Jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: prowadzi zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Źródło: Opera Nova

Powiązane wydarzenia

29
listopada (piątek), godz. 19:00

Alicja w Krainie Czarów

30
listopada (sobota), godz. 19:00

Alicja w Krainie Czarów

01
grudnia (niedziela), godz. 18:00

Alicja w Krainie Czarów

02
grudnia (poniedziałek), godz. 19:00

Ależ tak, pamiętam

06
grudnia (piątek), godz. 19:00

LA TRAVIATA