ASTRONALIA - kosmiczne dźwięki i wizje - wernisaż wystawy
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

ASTRONALIA - kosmiczne dźwięki i wizje - wernisaż wystawy

  • Wydarzenie archiwalne: 14.11.2024
Miejsce:
Klub Akcent (Centrum Kultury Teatr)Grudziądz, ul. Wybickiego 38/40
  • Wernisaż wystawy astrofotograficznej „Niebo na dłoni” Sebastiana Soberskiego

Wystawa jest przeglądem różnych obserwacji astronomicznych utrwalonych dzięki fotografii cyfrowej. Główną inspirację stanowiły zaćmienia Słońca i Księżyca oraz tranzyty planet. Na wystawie znajdą się obrazy korony słonecznej oraz protuberancje zaobserwowane podczas całkowitych zaćmień Słońca w Cieśninie Makasarskiej (Indonezja 2016) oraz w miejscowości Geneva w stanie Nebraska (USA 2017). Całkowite zaćmienia Słońca są dość wymagające jeżeli chodzi o miejsce obserwacji.

Cień Księżyca przemieszcza się po powierzchni Ziemi w bardzo wąskim pasie. Tylko w pasie zaćmienia całkowitego można podziwiać zjawisko w całej okazałości. Poza tym pasem zaćmienie
Słońca jest tylko zaćmieniem częściowym. Natomiast stosunkowo łatwo zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. Nasz satelita podczas fazy całkowitej zanurza się w cieniu Ziemi. Zjawisko widoczne jest z każdego miejsca na naszej planecie, w którym Księżyc jest ponad horyzontem. Faza całkowita zaćmienia Księżyca zwana jest też potocznie „krwistym Księżycem”, bo nasz naturalny satelita będąc w cieniu Ziemi nadal oświetlany jest przez światło słoneczne rozpraszane w atmosferze ziemskiej.

Ponadto na wystawie znajdują się również zdjęcia tranzytów planet wewnętrznych – Merkurego i Wenus. Planety te z racji dużych odległości od Ziemi mają zawsze małe rozmiary kątowe, które pozwalają na zasłonięcie tylko małego fragmentu tarczy Słońca.
Dzięki temu podczas zjawiska tranzytu obserwujemy małą ciemną plamkę wędrującą na tle jasnej tarczy Słońca.
Być może wystawa będzie inspiracją dla odbiorców aby w 2026 roku upolować własne zaćmienie. Całkowite zaćmienie Słońca wydarzy się już 12 sierpnia 2026 roku w Hiszpanii.

Sebastian Soberski – kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii UMK w Toruniu. Zajmował się  między innymi  badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce; popularyzator astronomii; od 1995 roku współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci prowadząc między innymi wykłady, warsztaty i pokazy nieba dla młodzieży objętej programem Funduszu. Współautor cyklicznych programów telewizyjnych o kosmosie – „Mała Urania”, „Obserwatorium” oraz serii programów internetowych – „Niebo na dłoni”, „Urania TV”, „Gwiazdy na wyciągnięcie ręki” i innych. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca: Mongolia (1997), Węgry (1999), Zambia (2001), Chiny (2009), Indonezja (2016) oraz USA (2017).

Współautor projektu Voices Of The Cosmos.

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE to projekt artystyczno-naukowy Fundacji Artystycznej KOSMOS z Torunia. Jest to cykl wydarzeń realizowanych w czterech miejscowościach Województwa Kujawsko-Pomorskiego leżących na Szlaku Kopernikowskim: w Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu. Na projekt składają się koncerty, wykłady i warsztaty zaplanowane na czas od kwietnia do grudnia 2024.
Cykl wydarzeń ASTRONALIA 2024 jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego projektu DE REVOLUTIONIBUS 2023 (przygotowanego w związku z obchodami 550. urodzin Mikołaja Kopernika), realizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos w 2023.

Projekt ASTRONALIA 2024 popularyzuje astronomię, nawiązując między innymi do dziedzictwa naukowego Mikołaja Kopernika, a także promuje lokalną muzykę elektroniczną. Celem projektu jest również podkreślenie interdyscyplinarnego charakteru zjawisk artystycznych.
Koncerty i wykłady są skierowane do szerokiego grona odbiorców, natomiast warsztaty dźwiękowe i wizualne dedykowane są dzieciom i młodzieży. Wydarzenia te umożliwią uczestnikom, bez względu na wiek, zainteresowanym muzyką i filmem, odkrycie fascynującego świata nauki, obejmującego nowoczesną astronomię, kosmologię, fizykę oraz rewolucję kopernikańską.

Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.
Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Partnerzy: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Spichlerz 57, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.



Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Powiązane wydarzenia

28
listopada (czwartek), godz. 19:00

Rafał Rutkowski – stand up

29
listopada (piątek), godz. 19:30

Spięty „Heartcore” – koncert