Arsenał wspomnień: Teresa Nemere
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Arsenał wspomnień: Teresa Nemere

  • Wydarzenie archiwalne: 12.11.2024
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Zapraszamy na kolejny „Arsenał wspomnień”.
 
To cykl spotkań, poświęconych historii Muzeum Etnograficznego w Toruniu i ludziom, którzy tę historię tworzyli. Muzealny arsenał to nie tylko budynek, w którym od 1959 r. można oglądać kolejne wystawy, ale także miejsce pracy wielu postaci o ciekawych osobowościach i niezwykłych życiorysach.
 
W kolejnej edycji „Arsenału wspomnień” spotkamy się z Teresą Nemere, kobietą pełną pasji, energii i pomysłów, polonistką oraz cenioną w Polsce i na świecie esperantystką. W naszym Muzeum pracowała 26 lat, a zaczęła tę wieloletnią aktywność 50 lat temu jako kierownik Działu Naukowo-Oświatowego. Była pomysłodawczynią wielu cyklicznych imprez. Już od 1975 r. organizowała “Poranki u Damroki”, czyli spotkania z ludowymi artystami z całej Polski. Dzięki niej do programu muzealnych imprez weszły „Spotkania z folklorem, „Przegląd tańców i piosenek ludowych w wykonaniu dzieci przedszkolnych”, a od 1980 r. „Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych” z użyciem esperanto jako pomostu językowego. Język ten umożliwiał nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi zespołami i był używany podczas wydarzenia. W czasie 20 edycji imprezy na muzealnej scenie wystąpiło 96 zespołów z 26 krajów oraz wiele kapel i zespołów ludowych z różnych regionów Polski.
 
Teresa Nemere dzięki esperanto popularyzowała wiedzę o polskiej kulturze ludowej oraz o działalności naszego Muzeum w trakcie wielu wyjazdów m. in. do Danii, Holandii, NRD, Finlandii, na Węgry, do Włoch, a także do Japonii. W tym roku mija 10 lat od wpisania tego języka na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 
Podczas spotkania z Teresą Nemere trudno będzie nie wspomnieć o jej działalności harcerskiej, pasji krajoznawczej, zainteresowaniu poezją. Nie zabraknie też niespodzianek artystycznych.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby posłuchać wspomnień osoby bardzo zasłużonej dla Muzeum i je nieustannie promującej.
 
Miejsce: sala widowiskowa Muzeum Etnograficznego w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
 
Wstęp wolny
 
Organizatorzy:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu