Armaty ukryte w kwiatach
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

Armaty ukryte w kwiatach

  • 01
    sierpnia 2024 (czwartek), godz. 17:00–18:00
Miejsce:
CKK JordankiToruń, Al. Solidarności 1-3

Armaty ukryte w kwiatach

Koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024, czwartek, godz. 17:00, Sala Prób

Wystąpią:
Jan Cieplik – bas, Wojciech Kowalski – bas-baryton, Bogusz Lewandowski – fortepian
Gabriela Ułanowska – prowadzenie  

Program:
Utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki

Kiedy w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, w Toruniu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpocznie się koncert Armaty ukryte w kwiatach. Odbędzie się on w Sali Prób CKK Jordanki, a darmowe wejściówki będzie można odebrać w kasie biletowej.

Motywem przewodnim koncertu będą pieśni utrzymane w tematyce powstańczej. Stary kapral to pieśń Stanisława Moniuszki, którą skomponował do wiersza przetłumaczonego przez Władysława Syrokomlę. Wsłuchanie się w jej tekst i melodię pozwoli odbiorcom poczuć nastrój pola bitwy i emocje żołnierzy biorących udział w walkach.

Kozak
jest pieśnią napisaną do romantycznego wiersza Jana Czeczota. Melancholijna melodia opowiada historię rannego Kozaka tęskniącego do swojej ojczyzny.

Z kolei pieśń Fryderyka Chopina Leci liście z drzewa powstała po klęsce powstania listopadowego. Upadek zrywu to główny temat utworu, co sprawia, że melodia, chociaż przerywana radosnymi i pełnymi dumy fragmentami, jest utrzymana w smutnej i tragicznej tonacji.

Podczas koncertu nie zabraknie także duetów. Jednym z utworów wykonanych przez śpiewaków wspólnie będzie dzieło Stanisława Moniuszki, oryginalnie przeznaczone na chór – Ojcze z niebios, Boże Panie z opery Halka. W duecie muzycy wykonają także pieśni, które kojarzą się z uroczystościami patriotycznymi: Warszawskie dzieci oraz Rota.

Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać utworów instrumentalnych m.in. Prząśniczki Stanisława Moniuszki. Chociaż w oryginale jest to pieśń, wersja na sam instrument wzrusza równie mocno. Zabrzmi także słynny chopinowski Polonez As-dur, op. 53 nazywany Heroicznym, co idealnie oddaje siłę jego melodii.


* bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 27 czerwca 2024r.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024 Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o. Sponsor: Urbitor Spółka z o.o. Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o. Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC Współpraca redakcyjna: RMF Classic Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
 
 


Źródło: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Powiązane wydarzenia

01
sierpnia (czwartek), godz. 19:00–20:00

Wieczór azjatycki

02
sierpnia (piątek), godz. 19:00–21:00

DŻEM

09
sierpnia (piątek), godz. 19:00–20:00

Największe Hity Musicali

10
sierpnia (sobota), godz. 15:00–17:00

Koncert Małe TGD

10
sierpnia (sobota), godz. 17:30–19:30

Koncert Małe TGD