Arlekinada 2023: Marcin Wasilewski Trio - koncert
Muzyka i taniec

Arlekinada 2023: Marcin Wasilewski Trio - koncert "En attendant"

  • Wydarzenie archiwalne: 22.03.2023
Miejsce:
Teatr MiejskiInowrocław, pl. Klasztorny 2
Marcin Wasilewski: fortepian / piano
Sławomir Kurkiewicz: kontrabas / double bass
Michał Miśkiewicz: perkusja / drums


„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd… – napisał BBC Music Magazine – …ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski”.

„En attendant” stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na siódmym albumie grupy dla ECM Records, między wspólnymi kompozycjami tria, znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór grupy The Doors – „Riders on the Storm”, a także Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha.

W przyszłym roku muzycy tria będą obchodzić okrągły jubileusz 30-lecia współpracy w niezmiennym składzie. Przez te wszystkie lata wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego, Kurkiewicza i Miśkiewicza absolutnie wyjątkową.

„Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym” – zauważył Don Heckman z Los Angeles Times, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności.  „En attendant” jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem. „En attendant” został nagrany tuż przed rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano w studio La Buissone w sierpniu 2019 roku, kiedy to powstawał album Arctic Riff. A nagrodzono go pod koniec kwietnia 2022 roku – statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, gdzie również Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz. Dzięki czemu ma ich już jedenaście, najwięcej w polskim jazzie. Sześć razy zwyciężał jako Artysta Roku Jazz: wcześniej w 2005, 2009, 2012, 2015, 2019), zaś całe Trio było nagradzane pięciokrotnie za swoje albumy (Trio- 2005, January- 2009, Spark Of Life- 2015 oraz Live- 2019 i właśnie „En attendant” w 2022 r.). Podobnie Trio, które jest liderem wśród zespołów jazzowych z pięcioma Fryderykami za Album Roku Jazz.

W styczniu 2023 r. głosami 36 krytyków magazynu Jazz Forum Marcin Wasilewski Trio zostało ponownie uznane za Najlepszy Akustyczny Zespół Roku w Ankiecie „JAZZ TOP 2022” krytyków magazynu JAZZ FORUM. Krytycy wyróżnili również każdego z członków Tria w kategoriach indywidualnych: Michał Miśkiewicz zwyciężył w kategorii PERKUSJA, a Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz w kategoriach swoich instrumentów zajęli miejsca na podium (3 miejsca, odpowiednio: FORTEPIAN i KONTRABAS).

Źródło: Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu

Kujawskie Centrum Kultury

ul. Kilińskiego 16
88-100 Inowrocław
tel.: 52 357 58 67

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Wystawa Solnictwa

dzisiaj
⟶ stała

Askaukalis