Arcydzieła malarstwa: Rubens i jego fabryka
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Arcydzieła malarstwa: Rubens i jego fabryka

  • Wydarzenie archiwalne: 27.01.2024
Miejsce:
online + CSW ToruńToruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Peter Paul Rubens był człowiekiem niezwykle wszechstronnym. Dziś postrzegany jest przede wszystkim jako malarz, ale zajmował się nie tylko malarstwem. Był też kolekcjonerem i dyplomatą. Podróżował i projektował tkaniny, napisał książkę o pałacach Genui oraz handlował dziełami sztuki. Nie mógłby tego wszystkiego dokonać, gdyby nie jego fabryka – bo jak inaczej nazwać warsztat, w którym pracują dziesiątki malarzy wyspecjalizowanych w tym, żeby jak najlepiej naśladować manierę mistrza i stworzyć możliwie jak najwięcej dzieł? Dziś często pytamy, widząc jego dzieła: czy ten Rubens jest naprawdę Rubensem?
 
Prowadzenie: Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.
 
Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW.

Wstęp wolny!
 
W grafice wykorzystano obraz: Peter Paul Rubens, Markiza Brygida Spinola Doria, 1606, Kolekcja National Gallery of Art (Waszyngton)


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18