Arcydzieła malarstwa: Rubens i jego fabryka
Peter Paul Rubens był człowiekiem niezwykle wszechstronnym. Dziś postrzegany jest przede wszystkim jako malarz, ale zajmował się nie tylko malarstwem. Był też kolekcjonerem i dyplomatą. Podróżował i projektował tkaniny, napisał książkę o pałacach Genui oraz handlował dziełami sztuki. Nie mógłby tego wszystkiego dokonać, gdyby nie jego fabryka – bo jak inaczej nazwać warsztat, w którym pracują dziesiątki malarzy wyspecjalizowanych w tym, żeby jak najlepiej naśladować manierę mistrza i stworzyć możliwie jak najwięcej dzieł? Dziś często pytamy, widząc jego dzieła: czy ten Rubens jest naprawdę Rubensem?
Prowadzenie: Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.
Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW.
Wstęp wolny!
Wstęp wolny!
W grafice wykorzystano obraz: Peter Paul Rubens, Markiza Brygida Spinola Doria, 1606, Kolekcja National Gallery of Art (Waszyngton)
Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU