Arcydzieła malarstwa: Holenderscy naśladowcy Caravaggia
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Arcydzieła malarstwa: Holenderscy naśladowcy Caravaggia

  • Wydarzenie archiwalne: 09.03.2024
Miejsce:
online + CSW ToruńToruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 13

Niewątpliwie Caravaggio należał do tych nielicznych artystów, który wzbudził wśród współczesnych tak gwałtowne reakcje i chęć naśladowania. Styl Caravaggia błyskawicznie rozprzestrzeniał się po znacznych obszarach Europy. Dzięki przebywającym w Italii artystom z Utrechtu, takim jak Van Baburen, Van Honthorst i Ter Brugghen, caravaggionizm został przeniesiony również do Holandii. Był to zachwyt równie gwałtowny, co stosunkowo krótkotrwały. Po około 10 latach każdy z artystów wybrał własną drogę.

Prowadzenie: Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSWŹródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU