Architektura bydgoskich fabryk w winietach papierów firmowych – wystawa
Wszystkich mieszkańców z gminy Sicienko zapraszamy do oglądania ekspozycji Architektura bydgoskich fabryk w winietach papierów firmowych w Parku przy Gminnym Centrum Kultury.
Wystawa powstała w 2018 roku z okazji obchodów Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Charakterystycznym elementem krajobrazu architektonicznego dawnej Bydgoszczy były zabudowania rozmaitych warsztatów i fabryk. Wyznaczały one rytm życia miasta od lat 40. XIX wieku do końca II wojny światowej. Po większości ówczesnych zakładów nie przetrwały nawet relikty industrialnej architektury.
Na wystawie prezentowane są reprodukcje wybranych, unikatowych rycin, stanowiących doskonały dokument z czasów świetności wielu miejscowych fabryk. Na przełomie XIX i XX wieku niektórzy przedsiębiorcy posługiwali się bardzo efektownymi listownikami. Wielu z nich posiadało papeterię , na której oprócz danych kontaktowych i motywów ozdobnych w winietę wkomponowana została rycina niemal fotograficznie odwzorowującą zabudowę industrialnej nieruchomości. Grafiki te są jedyną ilustracją ukazującą kompleks fabryczny w czasach największej prosperity firmy. Pozostają jednak nieznane, bowiem znajdują się wśród dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.
Ekspozycja pokazuje jak niegdyś wyglądały parcele, na których funkcjonowały zakłady produkujące maszyny, papę czy skrzynki do cygar i jak przeobraziły się współcześnie. Plenerowa wystawa, stwarza niepowtarzalną okazję obejrzenia w powiększeniu wyjątkowych dokumentów ikonograficznych, opatrzonych komentarzami przybliżającymi dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy.
Koncepcja wystawy: Bogna Derkowska-Kostkowska.
Aranżacja plastyczna: Daria Wojnicka.
Źródło: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku