
Archeologiczna Wiosna - majówka 2022 w Biskupinie
Wielkimi krokami zbliża się Archeologiczna Wiosna - wydarzenie, które tradycyjnie otwiera w naszym Muzeum sezon turystyczny!
Zapraszamy na to wydarzenie od soboty (30 kwietnia) aż do wtorku (3 maja).
Przed nami cztery dni wspaniałej zabawy - wszystkie rekonstrukcje zapełnią się mieszkańcami. Będzie okazja do rejsu repliką wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”. Zaprosimy również do posmakowania pradziejowej kuchni, oraz relaksu w strefie piknikowej.
Rekonstrukcje dawnych osad Podczas trwania biskupińskiej majówki zrekonstruowane osady tętnić będą życiem, o którym opowiedzą ubrani w stroje z różnych epok dawni mieszkańcy. Liczni rzemieślnicy, w tym garncarz, snycerz i złotnik, zaprezentują swoje wyroby. Zobaczycie, jak dawniej wyglądały, powstawały oraz w jaki sposób użytkowano przedmioty codziennego użytku. Zaprezentują się dla Was wojownicy, którzy nie tylko pokażą, jak walczono za czasów pierwszych, historycznych władców Polski, ale również opowiedzą o swoim uzbrojeniu.
Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 8000 lat W tej rekonstrukcji spotkacie najstarszych mieszkańców naszego rezerwatu - łowców i zbieraczy. Były to grupy koczownicze przemieszczające się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia, które pozyskiwały polując na zwierzynę, łowiąc ryby i zbierając rośliny z pól, łąk i lasów. Nasi łowcy-zbieracze zamieszkują szałasy. Nie znają metali, rzadko używają ceramicznych naczyń. Wyrabiają narzędzia z krzemienia, drewna oraz kości i rogów zwierzęcych, łowią ryby. Do przechowywania żywności wyplatają pojemniki z łyka i korzeni drzew. Odwiedzając ich szałasy zobaczycie, w jaki sposób powstawały wyżej wymienione przedmioty, a także dowiecie się, jak wyglądały narzędzia krzemienne.
Osada pierwszych rolników sprzed 6000 lat Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany był przez ludność rolniczą. W jego pobliżu znajdowały się niewielkie poletka uprawne. Mieszkańcy tego osiedla nauczyli się nie tylko uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, ale także tkać materiały, lepić naczynia czy szlifować kamienie nadając im funkcję narzędzi. Znali również miedź, z której wyrabiali ozdoby. Pierwsi rolnicy chętnie zaprezentują techniki i narzędzia, jakimi posługują się przy wyrobie przedmiotów codziennego użytku. Pokażą także najstarszą broń - miotacz oszczepów i łuk.
Osada obronna na półwyspie sprzed 2700 lat Na półwyspie jeziora 2700 lat temu wybudowano osadę obronną. W trzynastu rzędach chat mieszkało około 1000 osób. Obecni mieszkańcy zaproszą gości do swoich domów. Gospodynie pokażą, jak tka się barwne wełniane pasy na bardkach i tkaniny na warsztatach tkackich oraz barwi wełnę za pomocą naturalnych barwników. Pokażą, w jaki sposób można zrobić czapki posługując się wyłącznie igłą. Ulepią naczynia i ugotują pożywne potrawy, w tym słynne podpłomyki! Z pierwszego znanego stopu metali – brązu – metalurdzy wykonają ozdoby i elementy uzbrojenia.
Wioska piastowska sprzed 1000 lat Mieszkańcy wioski pokażą, jak wyglądało życie człowieka w czasie, gdy kształtowało się państwo polskie. Przybliżą proces produkcji dziegciu - smolistej mazi z kory brzozowej używanej dawniej i dziś m.in. w leczeniu chorób skóry. Swoje wyroby i wczesnośredniowieczne techniki rzemieślnicze zaprezentują: kowal, garncarz, rogownik, snycerz i złotnik. Rzemieślnicy będą wytwarzać elementy stroju, ozdoby, broń oraz naczynia drewniane i ceramiczne. Nie zabraknie pokazu dawnych instrumentów muzycznych oraz pysznego jadła, w tym chleba z glinianego pieca oraz podpłomyków pieczonych na ognisku. Niedaleko wioski stacjonować będą wojownicy.
Chata pałucka W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie znajdują się nie tylko zabytki związane z archeologią regionu, ale również etnografią. Chata pałucka z drugiej połowy XVIII wieku to przykład budownictwa mieszkalnego Pałuk, a zarazem miejsce, w którym skupiają się twórcy ludowi i producenci żywności związani z regionem. Także tutaj nie zabraknie atrakcji. Podziwiać będzie można między innymi haft pałucki, prezentowany przez Koło Hafciarek działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.
Wystawy muzealne W pawilonie muzealnym można będzie obejrzeć nasze wystawy. Pierwsza to nasza wystawa stała pt. "Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim", opowiadająca o dziejach osadnictwa nad brzegiem Jeziora Biskupińskiego. W salach wystaw czasowych czekać będzie ekspozycja pt. "Co robimy w ukryciu? Zdrowie i higiena w świetle badań archeologicznych Starego Miasta w Elblągu" (wystawa wypożyczona z Muzeum Archeologiczo-Historycznego w Elblągu). W sali wystawowej w obrębie rekonstrukcji Osady pierwszych rolników zobaczyć zaś będzie można wystawę "Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park kulturowy Sarnowo. Park kulturowy Wietrzychowice" (wypożyczoną z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi).
Nie tylko zwiedzanie Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem! Po odpoczynku proponujemy wybrać się w relaksujący rejs statkiem. Pływać będzie rekonstrukcja wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”. W obozie wojowników można będzie spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. W Zagrodzie Wisza czekać będzie okazja, aby przyłączyć się do garncarzy i samemu ulepić gliniane naczynie.
Rodzinna gra terenowa Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna będzie gra terenowa – "Poszukiwanie skarbów", która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. "Poszukiwacze zaginionych skarbów. Depozyty przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa.".
Godziny otwarcia Podczas Archeologicznej Wiosny (30.04-03.05.2022) atrakcje dostępne są codziennie, w godzinach 10:00-18:00.
Zwiedzanie z przewodnikiem W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji.
Zwiedzanie ze zwierzętami Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.
Bilety Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/
Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie