Archeologiczna wiosna, 1-5 maja 2024
Dziedzictwo

Archeologiczna wiosna, 1-5 maja 2024

  • Wydarzenie archiwalne: 01.05.2024
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
Rozpoczynamy sezon turystyczny. Jak co roku pierwszym wydarzeniem jest Archeologiczna wiosna - czyli biskupińska majówka, która potrwa od 1 do 5 maja! Godziny pokazów:

  • 1-4 maja - godz. 10:00-18:00,

  • 5 maja - godz. 10:00-17:00.


W trakcie pięciu dni majowego weekendu będzie można zobaczyć walki wojów, poznać dawną kuchnię, sprawdzić, jak żyli ludzie w przeszłości czy zostać wczesnośredniowiecznym rolnikiem. Będzie również czynna strefa piknikowa z rusztem zawieszonym nad paleniskiem.Na zwiedzających czekają cztery rekonstrukcje. Co można w nich zobaczyć? Pierwszym przystankiem jest Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 8000 lat. To tutaj zobaczycie rekonstrukcje najstarszych narzędzi wykonanych z kości, poroża i krzemienia. Dowiecie się, z jakich surowców budowano schronienia, w jaki sposób polowali łowcy i zbieracze oraz w co wierzyli ludzie epoki mezolitu. Z kolei Osada pierwszych rolników sprzed 6000 lat to miejsce, w którym zapoznacie się kuchnią neolityczną. Zobaczycie także jak powstały pierwsze naczynia lepione z gliny - a w tym okresie przybierały one bardzo ciekawe i różnorodne kształty! Dowiecie się, dlaczego epokę neolityczną nazywa się epoką kamienia gładzonego oraz poznacie początki tkactwa. W kąciku naukowca dowiecie się z kolei, w jaki sposób archeolodzy pozyskują informacje o przeszłości. Osada obronna na półwyspie sprzed 2700 lat to najbardziej rozpoznawalne miejsce w Muzeum. We wnętrzach chat zobaczycie jak wyglądało życie codzienne na przełomie epoki brązu i żelaza, w jaki sposób farbowano ubrania czy pieczono podpłomyki. Przekonacie się, że brąz to nie tylko kolor, ale także stop metali, niezwykle cenny w czasie istnienia osady. Zielarka opowie o ziołach i dawnej medycynie, natomiast u garncarza nauczycie się lepić naczynia. W jednej z chat będziecie mogli zobaczyć jak wyglądały zwyczaje pogrzebowe ludności kultury łużyckich pól popielnicowych. Chaty w Wiosce piastowskiej zapełnią się rzemieślnikami. Usłyszycie pracę kowalskiego młota, zobaczycie, w jaki sposób pracuje skórnik czy snycerz. Tkaczka pokaże jak powstaje krajka, natomiast rogownik opowie o sposobach obróbki kości i poroża. Polecamy również zajrzeć do dziegciarza by przekonać się do czego służył i jak powstawał dziegieć. W rolniczej zagrodzie sprawdzicie się w roli wczesnośredniowiecznych rolników. W Wiosce piastowskiej będą także obozować wojowie! Specjalny pokaz walk odbywać się będzie codziennie o godzinie 14:00 pod wioską. Na chętnych czekają również dodatkowe atrakcje. Chata pałucka to miejsce, przy którym można poznać specyfikę regionu, jakim są Pałuki. To tutaj można zobaczyć wyroby twórców ludowych, a także dowiedzieć się czym charakteryzuje się haft pałucki, który prezentować będzie Koło Hafciarek działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. W tym miejscu zaopatrzycie się w wyroby od producentów żywności związanych z regionem. Wystawy muzealne Początek nowego sezonu to również prezentacja nowych wystaw w Pawilonie muzealnym. Zapraszamy na wystawę Archeologia archeologii oraz Święte Jezioro - stanowisko ofiarne łużyckich pól popielnicowych w Papowie Biskupim. Warsztaty (w cenie biletu wstępu) Warsztaty odbywać się będą w Osadzie obronnej na półwyspie. Oferujemy:

  • warsztaty garncarskie,

  • warsztaty lepienia paciorków z modeliny,

  • warsztaty Jak budowano Biskupin.


Nie tylko zwiedzanie, czyli piknik, rejsy statkiem Rekonstrukcje oferują sporą dawkę wiedzy. Ale nasze Muzeum to także piękne miejsce do odpoczynku! Zapraszamy do strefy piknikowej, w której będzie dostępny wiszący nad ogniskiem ruszt. Warto więc zabrać ze sobą kosze piknikowe, kiełbaski i koce. Osobom szukającym innych wrażeń polecamy rejsy po Jeziorze Biskupińskim. Dostępne będą dwa statki: wycieczkowy Diabeł wenecki oraz Freya, rekonstrukcja wikińskiej łodzi. Zapewniamy, że widok Osady obronnej na półwyspie z tej perspektywy będzie niezapomniany. Rodzinna gra terenowa Podróżowaliście kiedyś wehikułem czasu? Nie? To teraz macie do tego okazję biorąc rodzinnie udział w naszej grze terenowej! Karta gry do pobrania znajduje się tutaj: https://biskupin.pl/wehikul-czasu-gra-terenowa/ Dodatkowo na czas majówki przygotowaliśmy krzyżówki. Zwiedzanie z przewodnikiem W czasie majówki możliwe jest zwiedzanie całego Rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji. Przypominamy również o możliwości zwiedzania poszczególnych rekonstrukcji o wyznaczonych godzinach (szczegóły znajdują się wyżej). Zwiedzanie ze zwierzętami Swojego pupila można wprowadzić na teren Rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz Pawilonu muzealnego. Bilety Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie  https://bilety-biskupin.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html?d=3 Dojazd i parking Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na parkingu muzealnym proponujemy pozostawienie samochodu na parkingu w Gąsawie (bezpłatny) lub Wenecji (parking przy kościele jest bezpłatny, natomiast przy Muzeum kolejki kosztuje 10 zł) i dotarcie do naszego Muzeum kolejką wąskotorową (szczegółowe informacje na temat kolejki znajdują się tutaj: http://www.muzeumznin.pl/) Majówka organizowana jest przy współpracy Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia.

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00

Noc Kupały, 22 czerwca 2024