Antyświaty | Mogłoby mnie nie być | Wystawa malarstwa i grafiki Niny Marszałek
Sztuki wizualne

Antyświaty | Mogłoby mnie nie być | Wystawa malarstwa i grafiki Niny Marszałek

  • Wydarzenie archiwalne: 19.03.2024
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
WOAK – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (Młyn Kultury)Toruń, ul. Kościuszki 75-77

Do 9 kwietnia na czwartym i piątym piętrze WOAK-u możecie przenieść się w mroczny i hipnotyzujący świat twórczości Niny Marszałek i obejrzeć aż dwie wystawy artystki: „Mogłoby mnie nie być” – cykl grafik oraz „Antyświaty” – wystawę malarstwa. Nina Marszałek w swojej twórczości eksploruje artystycznie emocje takie jak lęk, bezradność, nieufność oraz interpretuje wizualnie teorię antymaterii. Jej prace eksponowane były na wystawach w kraju i za granicą między innymi na: International Print Exchange Exhibition Printcard, Wrocław 2018, II Międzynarodowym Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019, XVII Międzynarodowym Konkursie Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 2019 czy 4th International Printmaking Triennal, Belgrade, Serbia 2020, a dyplom magisterski w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK w 2022 roku oraz w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu w ramach wystawy „DYPLOM 2022. Najlepsze Dyplomy Wydziału Sztuk Pięknych UMK” w 2023 roku.

Mogłoby mnie nie być | wystawa grafik | 4. piętro

Choć lęk jest uczuciem ważnym i potrzebnym, czasem staje się tak przytłaczający, że nie można oddychać. Na grafikach eksponowanych na czwartym piętrze WOAK-u przedstawiony jest stan maskowania nieufności, permanentnego poczucia winy, zagubienia w otaczającym świecie. Stan, w którym samotność zabija, a dusza wyje. „Mogłoby mnie nie być” jest wyróżnionym dyplomem artystycznym zrealizowanym pod kierunkiem dr hab. Tomasza Barczyka, prof. UMK w Pracowni Litografii Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Litografia to tradycyjna technika druku płaskiego, w której rolę matrycy odgrywa specjalnie spreparowany kamień wapienny. Rysunek opracowuje się kredką i tuszem bezpośrednio na nim, a następnie wytrawia się roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Właściwości techniki sprawiają, że tylko zarysowane, czyli zatłuszczone miejsca przyjmują farbę drukarską, natomiast fragmenty bez rysunku pozostają niezatłuszczone. Odbitki wykonuje się, przykładając papier do matrycy i przesuwając całość pod prasą litograficzną. Poprzez wykorzystywanie nietypowych dla tradycyjnych technik graficznych elementów, jakich jak złota folia naklejona na każdej pracy, Nina Marszałek buduje swoją przejmującą opowieść o neurotyzmie, zmaganiach neurotyka z nerwicami, fobiami, bezradnością.

Katalog prac: https://drive.google.com/file/d/1apftxI3zvuiL0OuHO7lyCwMeXpTsrwF/view?usp=drive_link

Antyświaty | Wystawa malarstwa | 5. piętro

„Mogą istnieć całe antyświaty i antyludzie, zbudowani z antycząstek. Jeśli jednak spotkasz antysiebie, nie podawaj mu ręki! Znikniecie obaj w wielkim błysku światła.”

Stephen Hawking, „Krótka historia czasu”

Wystawa malarstwa Niny Marszałek, którą możecie podziwiać na piątym piętrze WOAK-u, składa się z obrazów malowanych na płótnie w autorskiej technice, łączącej różne media tradycyjne: farby akrylowe, tusze, cienkopisy, ecolinę, a także szlagmetal i gotowe elementy w postaci perełek naklejanych na płótno. Wykorzystanie tylu środków plastycznych było pewnego rodzaju wyzwaniem, a także drogą pełną eksperymentów, prób i błędów, pracą składającą się z wielu etapów, czasochłonną, eksploracyjną. Metaforyczny świat, który stworzyła autorka jest wizualną interpretacją cytatu Stephena Hawkinga z „Krótkiej historii czasu”.

Katalog prac: https://drive.google.com/file/d/1su5GDCFTuDBu0as8roCERoZG8NA2iPWD/view?usp=drive_link

Nina Marszałek – urodzona w 1997 roku w Toruniu, absolwentka Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W dorobku artystycznym ma 4 wystawy indywidualne oraz ponad 30 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się także w kolekcjach prywatnych. Jest laureatką Nagrody Dydaktycznej Kierunku Grafika / Specjalność Grafika Warsztatowa im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2018/2019 oraz stypendystką Ministra Edukacji i Nauki, Miejskiego Stypendium dla studentów Miasta Torunia oraz Rektora UMK dla najlepszych studentów. Zajmuje się malarstwem, ilustracją oraz grafiką użytkową. Tworzy w technikach tradycyjnych, eksperymentuje z nimi, łącząc ze sobą i szukając nieoczywistych rozwiązań formalnych. Pracuje jako specjalistka do spraw grafiki w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35