Ąndrzej Pągowski „Wajda na nowo” – wystawa plakatów
Sztuki wizualne

Ąndrzej Pągowski „Wajda na nowo” – wystawa plakatów

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Miejski Dom Kultury w BarcinieBarcin, Artylerzystów 8
Projekt „Wajda na nowo" obejmuje wykonanie przez Andrzeja Pągowskiego nowych plakatów do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych, poczynając od etiudy szkolnej „Zły chłopiec" z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki" i dokumentalnego „Moje inspiracje" z 2016.

Andrzej Pągowski, który współpracował z Andrzejem Wajdą, robiąc plakaty do jego filmów, jest grafikiem, autorem ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych.

Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. Pierwsze filmy fabularne: „Kanał", „Popiół i diament", w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej, zainicjowały polską szkołę filmową. Współtworzył kino moralnego niepokoju, demaskując patologie systemu komunistycznego w Polsce filmami „Człowiek z marmuru" i „Człowiek z żelaza". Był reżyserem niezwykle wszechstronnym. Ma na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej: „Popioły", „Brzezina", „Wesele", „Panny z Wilka", „Zemsta", „Pan Tadeusz". Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych, najczęściej poświęconych sztuce. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, w tym Oskara za całokształt twórczości.

Wystawa w ramach Barć Film Festiwal przy współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Źródło: Miejski Dom Kultury w Barcinie

Miejski Dom Kultury w Barcinie

ul. Artylerzystów 8
88-190 Barcin
tel.: 52 353 93 90

Powiązane wydarzenia

09
marca (sobota), godz. 18:00–19:30

Ty się śmiej Madame 2

15
marca (piątek), godz. 18:00

Bonjour, c'est moi, Klaudia Szmidt

16
marca (sobota), godz. 18:00

Spektakl "Żona do adopcji"

17
marca (niedziela), godz. 18:00–19:00

Teresa Werner

11
maja (sobota), godz. 18:00–20:00

Koncert muzyki Fado