<i>Zakochani w czerwcu</i>. Nauka, fantastyka i przeznaczenie – spotkanie z dr. Januszem Czarneckim
Wstęp wolny  /  Literatura

Zakochani w czerwcu. Nauka, fantastyka i przeznaczenie – spotkanie z dr. Januszem Czarneckim

  • Wydarzenie archiwalne: 21.03.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
21 marca zapraszamy na spotkanie z piszącym lekarzem. Dr Czarnecki jest znanym kardiologiem i pediatrą, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz szpitalu Matopat. Jako pisarz zadebiutował w 1993 r. opowiadaniem Chłopiec z pociągu, które zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez „Gazetę Wyborczą”. Przez kolejne 17 lat nie opublikował nic więcej. Do pisania wrócił w 2010 r.

Ma na koncie cztery tomy opowiadań: Chłopiec z pociągu, Pudełeczko z serwetką, Zamieńmy się mężami oraz Portret Nicole. Większość tekstów z tych zbiorów została oparta na autentycznych wydarzeniach, choć – jak podkreśla autor – imiona postaci oraz okoliczności opisywanych sytuacji zostały zmienione. Dr Czarnecki jest również autorem sztuki teatralnej Fascynująca magia. Trzy dni z życia Alberta Einsteina.

Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej zaprezentuje najnowszy zbiór opowiadań – Zakochani w czerwcu. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Zakochani w czerwcu i inne opowiadania Janusza Stanisława Czarneckiego to niezwykle zajmujące historie, które zapraszają czytelnika do podróży po zapisach bacznego i mądrego obserwatora natury człowieka. A może lepiej powiedzieć: natur człowieka, bo jest ich tyle, ile bogactw, różnorodności i zmienności tego świata. Te opowieści to swoiste raporty pisarza w skórze lekarza, a może na odwrót, bo to lekarz w ciele rasowego artysty pióra. Jest tu doskonale widoczna autobiograficzna strona tych świetnych opowiadań – autor potrafi bardzo dobrze uchwycić swoje doświadczenia, obserwacje, refleksje i wrażenia. Wiele tu czułości wobec tego dziwnego zwierzęcia pochodzącego od małpy, wiele troski o gatunek homo sapiens, współczucia, empatii, ciepłego i przyjaznego spojrzenia na potomków Abla i Kaina. Ratunkiem – może zbyt trudnym? – na osuwającą się spod stóp ziemię są po prostu miłość, rozum i oko, ale i gest pomocy, wynikający nie tylko z wierności swemu zawodowemu powołaniu, czyli powinności lekarskiej, ale i zwyczajnej życzliwości, gotowości niesienia pocieszającej oraz łagodzącej rany ciała i ducha ulgi. Autor Zakochanych w czerwcu skomponował tom, w którym niegdysiejsi egzystencjaliści znaleźliby godnego następcę choćby Alberta Camusa. Toruński prozaik jest jak on – pełen zadumy nad znaczeniem ludzkiego sumienia, nad kulturą i naturą człowieka, tego najbardziej zdumiewającego zwierzęcia na kuli ziemskiej. I jak w twórczości francuskiego pisarza znajdziemy w opowiadaniach doktora Janusza Czarneckiego wzruszające i poruszające zapisy głębokiego humanizmu. (dr hab. Paweł Tański, prof. UMK)

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

12
czerwca (poniedziałek)
⟶ DO 17.06

Kiermasz książek w Mediatece

13
czerwca (wtorek), godz. 16:30

Malujemy przyrodę... palcami