65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Wstęp wolny  /  interdyscyplinarne

65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

  • Wydarzenie archiwalne: 23.09.2020
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8


Jesteśmy dumni, że Maria Podolecka reprezentująca miasto Toruń i województwo zajęła drugie miejsce w Turnieju Teatrów Jednego Aktora 17. „Sam na Scenie” w ramach 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku. Ponadto otrzymała nagrody od Dyrektorki Słupskiego Ośrodka Kultury, w tym zaproszenie na Festiwal Miejsce Kobiet (listopad 2021 r.). Podczas finału został zaprezentowany monodram „Kot mi schudł”, scenariusz: Maria Podolecka i Joanna Łagan, reżyseria i scenografia: Joanna Łagan z Centrum Kultury Dwór Artusa, Filia: Dom Muz Podgórz

Serdecznie gratulujemy! 

Link do protokołu:
http://www.emcek.pl/index.php/pracownie/teatr-main/3901-17-sam-na-scenie-protokol-jury    
 

Zdjęcia prezentujemy dzięki życzliwości  Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej - Teatr Rondo, autorstwa Oliwii Żołnierczyk oraz Weroniki Stanisławskiej


Protokół posiedzenia jury
eliminacje wojewódzkie
65.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

24 września 2020, Toruń

Jury w składzie: Barbara Rogalska, Agnieszka Zakrzewska, Erwin Regosz

Po wysłuchaniu:
30 uczestników Turnieju recytatorskiego w kat. młodzieży ponadgimnazjalnej,
2 uczestniczek Turnieju recytatorskiego w kat. dorosłych,
1 uczestniczki Turnieju teatrów jednego aktora,
2 uczestniczek Turnieju wywiedzione ze słowa
2 uczestniczek Turnieju Poezji Śpiewanej

Postanowiło:

            • w turnieju wywiedzione ze słowa:
              nie kwalifikować żadnego uczestnika do finałowych spotkań,

            • w turnieju teatrów jednego aktora zakwalifikować do udziału w finałowych spotkaniach:
              Marię Podolecką - Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

            • w turnieju poezji śpiewanej zakwalifikować do udziału w finałowych spotkaniach:
              Martę Bronowską z zespołem Kris Quartet - Centrum Kultury „Browar B

            • w turnieju recytatorskim zakwalifikować do udziału w finałowych spotkaniach:
              Monikę Celmer (kat. dorosłych), której przyznano równocześnie nagrodę Grand Prix;
              Jakuba Łukiewskiego - Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie;
              Alicję Krysiak - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie;

Ponadto jury postanowiło wyróżnić:

            • Jędrzeja Wolskiego - Zespół Szkół w Mogilnie;
            • Kacpra Jędrzejewskiego - Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie;
            • Magdalenę Bródkę - Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu;
            • Monikę Pytlińską - Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu;
            • Dawida Nabakowskiego - Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu;
            • Natalię Wasiewską - II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu;
            • Julię Zasadowską - II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu;
            • Jagodę Maziarską - Brodnicki Dom Kultury w Brodnicy;
            • Magdę Starczewską - Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie;
            • Justynę Wiśniewską - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie;
            • Igę Paszkiet - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie;
            • Julię Mordyl - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie;

Gratulujemy.

Galeria zdjęć z Eliminacji wojewódzkich
fot. Milena Kowalska


Spotkanie recytatorów

W czwartek, 24 września w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu na eliminacjach wojewódzkich 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego spotkali się młodzi miłośnicy poezji, piosenki poetyckiej i młodzi aktorzy. Wszystkich uczestników, a było ich blisko czterdzieścioro, połączyła miłość do słowa mówionego i szacunek do polszczyzny literackiej.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski odbywa się w czterech kategoriach: turniej recytatorski, turniej poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora i wywiedzione ze słowa. Prezentacje oceniało jury w składzie: Barbara Rogalska (aktorka przez wiele lat związana z Teatrem Baj Pomorski, pedagog teatru i specjalistka od emisji głosu), Agnieszka Zakrzewska (pedagog teatru, instruktorka teatralna i reżyserka, specjalistka ds. teatru WOAK) oraz Erwin Regosz (muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, specjalista od emisji głosu, specjalista ds. muzyki WOAK).

Największym zainteresowaniem cieszy się zawsze turniej recytatorski. Nie inaczej było i w tym roku: na scenie prezentowało się trzydzieścioro recytatorów z różnych zakątków województwa. Grand Prix etapu wojewódzkiego otrzymała Monika Celmer z Torunia, która recytowała wiersz Między nami Adriany Szymańskiej i fragment powieści Zmierzch japońskiego prozaika Osamu Dazai. Monika Celmer będzie jedną z trzech osób reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie w finale ogólopolskim konkursu. Dołączą do niej również: Jakub Łukiewski z Lipna, i Alicja Krysiak z Radziejowa. Jakub Łukiewski recytował Czaty Adama Mickiewicza i fragment opowiadania Katzenstein Etgara Kereta. W interpretacji Alicji Krysiak jurorzy wysłuchali zaś fragmentu powieści Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego i wiersza Ballada o manekinach Joanny Kulmowej. Finał turnieju recytatorskiego odbędzie się w dniach 9-11 października w Ostrołęce.

Do finału turnieju teatrów jednego aktora zakwalifikowano Marię Podolecką z monodramem Kot mi schudł w reżyserii Joanny Łagan na podstawie Podania o miłość Katarzyny Grocholi. Najciekawsze spektakle teatrów jednego aktora prezentowane będą w dniach 15-18 października w Słupsku.

Finał turnieju poezji śpiewanej odbędzie się jak zawsze we Włocławku, w dniach 22-24 października. Nasz region będzie reprezentowała Marta Bronowska z zespołem Kris Quartet. Artyści nie będą musieli na zbyt daleko podróżować na ogólnopolskie zmagania, gdyż na co dzień są zwiazani z włocławską instytucją kultury Browar B.


 

Eliminacje wojewódzkie
65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

godz. 8:30 – 17:00

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ul. Szpitalna 8

(wydarzenie odbywa się bez udziału publiczności)

 




Recytując (nie tylko) noblistów

Po wymuszonej przez pandemię przerwie, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu wznawia przerwane na pół roku eliminacje 65. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zgodnie z rekomendacją głównego organizatora Konkursu – Towarzystwa Kultury Teatralnej – w całej Polsce bez etapów pośrednich odbywają się eliminacje wojewódzkie, które wyłonią ogólnopolskich finalistów. Młodzi recytatorzy nie mogą tym razem zaprezentować się szerszej publiczności na żywo, ale ich występy będą rejestrowane, fragmenty nagrań zaś zostaną udostępnione w internecie. W eliminacjach wojewódzkich wezmą udział 42 osoby, reprezentujące takie miasta jak: Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Nakło nad Notecią, Grudziądz, Brodnicę, Lipno, Żnin, Golub-Dobrzyń, Radziejów, Mogilno, Tucholę i Świecie.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski odbywa się od blisko siedmiu dekad. Tegoroczna, sześćdziesiąta piąta, edycja dedykowana jest polskim noblistom. W manifeście programowym OKR Krzysztof Mrowcewicz zauważa: Mamy więc piątkę szlachetnych, których powinniśmy czcić i szanować, ba, kochać nawet. Zachwycać się nimi. Oczywiście młodzi recytatorzy nie są zobligowani do ograniczania wyborów repertuarowych wyłącznie do laureatów Nobla. Każdy kocha na swoją odpowiedzialność. I nieważne jest tu szlachectwo tych, których pokochamy – dodaje Mrowcewicz. Warto również, zdaniem organizatorów, poznać autorów, którzy nigdy nagrody nie otrzymali, chociaż przez wiele lat uznawano ich za „murowanych” kandydatów. Spośród polskich literatów to przede wszystkim Zbigniew Herbert i Witold Gombrowicz…

Istotnie, w propozycjach repertuarowych uczestników często pojawiają polskie Noblistki: Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. W tym roku młodzi recytatorzy chętnie sięgają także po Halinę Poświatowską, Kazimierza Wierzyńskiego, Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza, ale wśród autorów pojawiają się też Katarzyna Nosowska, Jacek Podsiadło, Jonasz Kofta a nawet Andrzej Waligórski. Nieliczni zdecydowali się natomiast zmierzyć ze strofami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida.

Udział w konkursie  biorą zazwyczaj uczniowie szkół średnich i studenci, ale regulamin nie określa górnej granicy wieku uczestników. Konkurs adresowany jest bowiem do wszystkich osób, które chcą rozwijać umiejętność posługiwania się piękną polszczyzną, uważają mowę ojczystą za coś więcej niż tylko kod służący sprawnej komunikacji: za materię artystyczną. OKR przeprowadzany jest w formie czterech turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora oraz wywiedzione ze słowa.

Największym zainteresowaniem cieszy się turniej recytatorski, którego uczestnicy deklamują wiersz i fragment prozy. Zgodnie z regulaminem, podstawowe kryteria oceny występów to dobór repertuaru (rozumiany również jako dobór adekwatny do możliwości wykonawczych), interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Śpiew od czasów Homera jest częstą formą interpretowania poezji i jej wzbogacania o nowe jakości artystyczne, dlatego w ramach OKR organizowany jest też turniej poezji śpiewanej. Jego uczestnicy śpiewają dwa wiersze – co ważne, muszą to być teksty opublikowane w książkach lub prasie literackiej. Poza tym …przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę, równocześnie w regulaminie znalazł się zapis: Utwór znany i posiadający określony kształt wykonawczy podlega ocenie tylko wówczas, gdy uczestnik przedstawił nową, własną interpretację. Osoby biorące udział w turnieju poezji śpiewanej dodatkowo recytują także fragment prozy lub wiersz.

Kolejny turniej adresowany jest do osób z zacięciem aktorskim. Uczestnicy turnieju teatrów jednego aktora prezentują bowiem spektakl przygotowany w oparciu o dowolny materiał literacki.

Ostatni turniej – wywiedzione ze słowa – to propozycja dla eksperymentatorów …poszukujących nowych form wypowiedzi. W tej kategorii mieszczą się wszelkie formy synkretyczne: łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego związków z innymi językami sztuki.

Uczestnicy konkursu zmierzą się przede wszystkim w turnieju recytatorskim (34 uczestników), w turnieju poezji śpiewanej wystąpią trzy młode wokalistki, zaprezentowane będą dwa monodramy, zaś do turnieju wywiedzione ze słowa zgłosiły się trzy recytatorki.

Występy oceni jury w składzie: Barbara Rogalska (aktorka przez wiele lat związana z Teatrem Baj Pomorski, pedagog teatru i specjalistka od emisji głosu), Agnieszka Zakrzewska (pedagog teatru, instruktorka teatralna i reżyserka, specjalistka ds. teatru WOAK) oraz Erwin Regosz (muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, specjalista od emisji głosu). Zwycięzcy toruńskiego etapu będą reprezentowali województwo kujawsko-pomorskie w zmaganiach finałowych, które odbędą się w dniach 9-11 października w Ostrołęce (turniej recytatorki i wywiedzione ze słowa), 15-18 października w Słupsku (turniej teatrów jednego aktora) oraz 22-24 października we Włocławku (turniej poezji śpiewanej).

 

kontakt: barbara.planeta@woak.torun.pl,  tel. 56 652 27 55



Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Powiązane wydarzenia

18
stycznia (sobota), godz. 18:00

Zespół Shackleton | Twórczy Ferment | Koncert

23
stycznia (czwartek), godz. 18:30

Caspar David Friedrich - Morze Lodu | DKJO!

07
lutego (piątek), godz. 11:00

Budowniczki | spektakl

07
lutego (piątek), godz. 11:00

Spektakl „Budowniczki”

08
lutego (sobota), godz. 18:00

Budowniczki | spektakl