61. Bydgoski Festiwal muzyczny KONTRASTY, Śladami MAEO…W kręgu muzyki azerbejdżańskiej
Mugam (Mugham) to narodowa forma muzyczna należąca do narodów Wschodu. Jest przykładem muzyki klasycznej opartej na tradycji przekazu ustnego. Mugam stanowi podstawę azerbejdżańskiej muzyki ludowej.
W muzyce Azerbejdżanu istnieje siedem głównych mughamów: Rast, Shur, Segah, Shushtar, Chargah, Bayati-Shiraz, Humayun. Uzeir Hajibeyli w swojej naukowo-teoretycznej książce „Podstawy muzyki ludowej Azerbejdżanu” charakteryzuje i wyjaśnia nastrój nadawany słuchaczom przez mughamów w następujący sposób: „Rast” wzbudza w słuchaczach odwagę i radość, Shur – zabawny, liryczny nastrój, Segah – poczucie miłość, Shushter – głęboki smutek, Chargah – uczucie podniecenia i pasji, Bayati-Shiraz – smutek, Humayun – wywołuje uczucie głębokiego smutku.
Nagranie mugamu znalazło się na dyskach Voyager Golden Record umieszczonych na dwóch sondach wystrzelonych w kosmos przez NASA w 1977 roku w ramach programu Voyager. W 2003 roku mugam został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2005 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Wykonawcy:
Mugham Group:Nisbat Sadrayeva śpiew
Huseyn Malikov śpiew
Rovshan Qurbanov tar
Toghrul Asadullayev kamancze
Vusal Bayramov nagara
Rafael Asgarov balaban
Urszula Guźlecka prowadzenie
Repertuar:
dawna muzyka azerbejdżańskaŹródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy