61. Bydgoski Festiwal muzyczny KONTRASTY, Kate Liu gra Chopina
Koncert f-moll, pierwszy z dwóch koncertów Fryderyka Chopina (choć wydany jako drugi), powstał między wczesną jesienią roku 1829, a wczesną wiosną roku następnego. Cechuje go bardzo liryczny charakter. Część druga Koncertu, słynne Larghetto, jest w istocie zapisem cierpień i westchnień młodego Chopina, zakochanego wówczas w Konstancji Gładkowskiej. Już wstępne takty orkiestry wprowadzają nas w inny czas i w inny wymiar. O wejściu fortepianu Jarosław Iwaszkiewicz powiedział, że „brzmi jak otwarcie bramy do jakiegoś przybytku miłości i spokoju”.
V Symfonia cis-moll Gustava Mahlera uznawana jest za najbardziej znane dzieło tego kompozytora. Napisana została w miesiącach letnich lat 1901 i 1902 w posiadłości Mahlera nad jeziorem Wörthersee. Był to przełomowy okres w życiu artysty. Objął funkcję dyrektora Opery Państwowej oraz dyrygenta Filharmonii w Wiedniu. W tym czasie poznał też miłość swojego życia – Almę Schindler. Silne i burzliwe emocje powstałe pomiędzy nimi znalazły odbicie w V Symfonii. W swoich pamiętnikach Alma napisała o kompozycji: „To był mój pierwszy pełen udział w jego życiu i dziele…” Budowa dzieła przełamuje schematy. Zamiast klasycznego czteroczęściowego układu, symfonia posiada pięć części ujętych w trzy „rozdziały”:
I. Marsz żałobny
Stürmisch bewegt, mit größter Vehemenz (burzliwie, z największą pasją)
II. Scherzo
III. Adagietto
Rondo-Finale
W dziele możemy zaobserwować przejście poprzez cały wachlarz emocji. Od ponurej i dramatycznej pierwszej części, poprzez taneczne i bardziej optymistyczne Scherzo – co podkreśla zastosowanie rytmu walca i ländlera, aż do miłosnego Adagietta i triumfującego Finału.
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii PomorskiejEugene Tzigane dyrygent
Kate Liu fortepian
Konrad Mielnik prowadzenie
Repertuar:
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f-mollGustav Mahler - V Symfonia cis-moll
Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy