PODGÓRZ – SPACErkiem
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Literatura

PODGÓRZ – SPACErkiem

  • Wydarzenie archiwalne: 06.12.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, ul. Poznańska 96

W środę, 6 grudnia (w Mikołajki!) zapraszamy na premierową prezentację trzeciego przewodnika z serii wydawniczej przygotowywanej przez Emporium. Premiera przewodnika odbędzie się na Podgórzu (tomik poświęcony jest tej części Torunia) w zabytkowej kamienicy przy ul. Poznańskiej 96 – najbardziej okazałej, z zachowanych i od początku należącej do rodziny Szeczmańskich. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Inspiracją do sfinalizowania „przewodnikowego” projektu, który autorka, Katarzyna Kluczwajd, planowała od dawna, było wykonanie muralu "Duch Podgórza" według projektu Sary Tomczyk (ul. Poznańska 3), a także jego „społeczne odsłonięcie” 16 września 2023 r., które zgromadziło miłośników historii toruńskiego Lewobrzeża.

Z tekstu przewodnika: „Podgórz wita! To zawołanie-powitanie czeka na gości w dwóch miejscach: w centrum samodzielnego niegdyś miasta Podgórza oraz na jego granicy z dawną wsią Stawki. W pierwszym przypadku to kilkuletni »dziki mural« w przyrynkowej przestrzeni, na ścianie odsłoniętej po wielkim wybuchu w 1945 roku; w drugim – nowy mural na osiedlu Nowy Podgórz wykonany z inicjatywy mieszkańców.

Duch Podgórza – coś w tym jest... Genius loci (łac. duch miejsca) sprawia, że ta część miasta fascynuje. Wszak Toruń to nie tylko »gotyk na dotyk« – najcenniejsze historycznie »jądro« miasta; nie tylko Wilhelmstadt – założone przez Prusaków w 1884 roku jako »trzecie miasto« obok dwóch miast średniowiecznych; nie tylko Bydgoskie Przedmieście – rozplanowane w 1889 roku, pełne zabytków architektury i zieleni. To nie tylko Chełmińskie Przedmieście – zmieniające się z racji rozbudowy sieci drogowej i likwidacji domów z pruskiego muru; nie tylko Jakubskie, gdzie nowoczesność wkroczyła z rozmachem; nie tylko Mokre, wieś samodzielna do 1906 roku, o miejsko odmienionym obliczu. Toruński SPACEr, aby poznać cały ten miejski kosmos / SPACE, winien objąć wszystkie historyczne przedmieścia. I osobne niegdyś miasto Podgórz.

Duch Podgórz a – coś w tym jest... To właśnie dla Lewobrzeża powstała pierwsza w Toruniu aplikacja służąca poznawaniu miasta” (Podgórz Widmo, 2015).



Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu