6 czerwca: Spotkania z menonitami – Menonici wracają do Nieszawki w OPE
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

6 czerwca: Spotkania z menonitami – Menonici wracają do Nieszawki w OPE

  • Wydarzenie archiwalne: 06.06.2024
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej NieszawceWielka NIeszawka, ul. Mennonitów 14
W 2024 roku przypada 150. rocznica migracji menonitów z Europy do Ameryki. Włączając się w jej obchody, zapraszamy na dwa “Spotkania z menonitami”.
Podczas imprez zaplanowanych na 6 czerwca oraz 14 lipca goście będą mieli niecodzienną okazję poznać menonitów z Holandii i Stanów Zjednoczonych oraz wysłuchać ich rodzinnych historii.
Podczas pierwszego wydarzenia Rod Ratzlaff z Kansas, potomek osadników, którzy w XIX wieku wyemigrowali z doliny Wisły na Ukrainę, a później do USA, przedstawi prezentację poświęconą menonickim migracjom na przykładzie losów swojej rodziny.
Gości z Holandii natomiast poprosiliśmy o udział w dyskusji o jednym z najważniejszych symboli związanych z migracją menonitów do USA, jakim jest pszenica odmiany Red Turkey Wheat.
Spotkaniu towarzyszyć będą dwie aranżacje tematyczne w zagrodach. Jedna dotyczyć będzie przygotowań do wyjazdu w poszukiwaniu lepszego życia, druga opowie o wypieku chleba.
Podczas imprezy uczestnicy będą mogli także zobaczyć mini-wystawę autorstwa dr Michała Targowskiego, poświęconą słynnej pszenicy oraz skosztować tradycyjnych olenderskich przysmaków.
 
Impreza dofinansowana ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Toruniu i Gminy Wielka Nieszawka.
 
 
 


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu