50-lecie Vacatu – koncert jubileuszowy
Muzyka i taniec

50-lecie Vacatu – koncert jubileuszowy

  • Wydarzenie archiwalne: 13.11.2021
Miejsce:
TeatrGrudziądz, Teatralna 1
35zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu)
Gościnnie: Bartosz Łęczycki (harmonijka ustna) oraz Tomasz Mądzielewski (perkusja)


Dojrzałość muzyczna, radość sceniczna i charyzma, której pozazdrościć może niejeden zespół – to po prostu jedno słowo Vacat. Bluesmani, muzycy i nasi przyjaciele z Grudziądza cały czas grają i zapomnieć o sobie nie pozwolą. Słuchając ich koncertów jedno jest pewne entuzjazm, pasja i talent to atrybuty, których im nigdy nie brakowało. Już dawno wypracowali sobie tzw. dojrzałość muzyczną i radość z bycia na scenie. Tą niepowtarzalną energią zarażają nas podczas każdego swojego koncertu.W tym roku obchodzą jubileusz 50-lecia istnienia i jest nam niezmiernie miło, że ten wyjątkowy wieczór chcą spędzić koncertowo właśnie na deskach naszego Teatru. Będzie energicznie, nastrojowo, bluesowo – nie zabraknie też wspomnień, których przez te 50 lat nagromadziło się całkiem sporo.


Zagrają w składzie:


Andrzej “Dzieja” Mądzielewski (lider grupy) – gitara, śpiew,


Adam Tomczyński – klawisze


Tadeusz Linowski – gitara basowa,


Henryk Lazurek – perkusja.


Informacja o zespole:
VACAT powstał w 1971 roku i działał przy Domu Kultury “Stomil” w Grudziądzu. Ich premierowy koncert odbył się 18 grudnia 1971 r. w sali ZDK “Stomil”. Pierwszy skład zespołu stanowili: Krystian Janca (piano), Henryk Lazurek (perkusja), Andrzej Nowicki (bas), Andrzej Mądzielewski (gitara, śpiew). Nazwę VACAT nadali grupie: Zbigniew Pietrzak i Andrzej Nowicki, nieżyjący już, były członek zespołu Perfect.


Zespół koncertował niemal w całej Polsce, organizował “Laboratoria Muzyczne”, brał czynny udział w konkursach. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. dwie Złote Harfy. Natomiast w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Bluesa zajął IV miejsce. Koncertował wspólnie z Budką Suflera. Dokonał nagrań w TV i Polskim Radiu.Na przestrzeni lat z zespołem wystąpiło wielu znakomitych muzyków, jak np. Marian MądzielewskiAleksander Mądzielewski, Piotr Lemański, bracia SkamierscyJózef IwickiAndrzej MendykRoman KłodkowskiMirosław Andrukowicz.


W 1999 roku, po prawie 20-letniej przerwie, grudziądzką grupę bluesową reaktywują: perkusista zespołu Henryk Lazurek i gitarzysta Andrzej Mądzielewski. VACAT koncertuje tak, jak dawniej: występy w Warszawie, udział w “Olsztyńskich Nocach Bluesowych”, koncert ”Toruń Blues Meeting”, gdzie wystąpili obok takich gwiazd jak: Mike Russell (USA) i DŻEM. W grudniu 2001 roku zajmuje I miejsce na festiwalu “Bluesonalia 2001” w Koninie pokonując 15 zespołów z całej Polski. W nagrodę grudziądzanie wystąpią w tegorocznej edycji największego w Europie Środkowej festiwalu muzyki bluesowej “Rawa Blues” w Katowicach oraz w Klubie “Taj Mahal” w Łaziskach Górnych.W repertuarze zespołu znajdują się standardy bluesowe, m.in. Muddy WatersaB.B. KingaRoberta JohnsonaJohna Lee Hoockera.


Do działu pod hasłem sukcesy grupy VACAT niewątpliwie wpisać można występ na Jazz Festival w Southport w zachodniej Anglii. Grudziądzanie tak się spodobali angielskiej publiczności, że na festiwal zapraszani byli przez kilka lat z rzędu.


Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr

ul. Teatralna 1
86-300 Grudziądz
tel.: +48564623476

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 10:00
⟶ DO 10.12

Jarmark św. Mikołaja