41. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

41. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

  • Wydarzenie archiwalne: 18.06.2023
Miejsce:
Bydgoszcz
Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Celem Konkursu, jednej z największych edukacyjnych imprez artystycznych, jest kształtowanie i podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży, ocalenie oraz upowszechnienie cennej i trudnej sztuki śpiewu chóralnego w szkołach i placówkach oświatowych, doskonalenie poziomu wykonawczego zespołów, konfrontacja ich dorobku, prezentacja całorocznej pracy dyrygentów i chórów, a także popularyzacja twórczości współczesnych kompozytorów polskich. Organizatorami wydarzenia są Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy „Pałac”.

W Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony rozdawane w sześciu kategoriach, obejmujących dziecięce chóry szkolne do lat 16, dziecięce chóry pozaszkolne do lat 16, młodzieżowe chóry szkolne o głosach równych do 21 lat, młodzieżowe chóry szkolne o głosach mieszanych do 21 lat, młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach równych do 21 lat, młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach mieszanych do 21 lat. Ponadto chóry, które wyróżniają się w sposób szczególny podczas konkursowych prezentacji honorowane są nagrodami specjalnymi: Grand Prix - ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, otrzymuje zdobywca najwyższej punktacji, Puchar Ministra Edukacji Narodowej trafia do laureata I miejsca, mającego najwyższą ilość punktów w swojej kategorii, a Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - do chóru, który w swojej kategorii najlepiej wykonał utwór obowiązkowy. Jury przyznaje również nagrody za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora polskiego, za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego polską muzyką ludową oraz za najlepsze prawykonanie utworu polskiego. Od wielu lat gościom, którzy w wyjątkowy sposób zaistnieli podczas bydgoskiego Konkursu swoje nagrody wręczają: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Dyrektor Pałacu Młodzieży, a także przedstawiciele instytucji kultury.

Podczas trzydniowego pobytu w Bydgoszczy zaprezentuje się 11 chórów z całej Polski, między innym z Białegostoku, Lublina, Poznania, Bełchatowa, Rumii, Działdowa, Siedlc i Leżajska. W Konkursie weźmie udział także reprezentant naszego miasta – chór „Dolce Canto” ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach festiwalu, które odbędą się w Filharmonii Pomorskiej: w sobotę 17 czerwca w godz. 10:00-12:00 i 14:00-16:00 odbędą się przesłuchania konkursowe, natomiast w niedzielę 18 czerwca o godz. 12.00 zapraszamy na koncert galowy. Będzie to barwne widowisko artystyczne, w którym zaprezentują się wszystkie chóry tegorocznej edycji Konkursu, a także zespoły artystyczne Pałacu Młodzieży. Koncert zwieńczy ceremonia rozdania nagród. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Na koncert galowy obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, które będzie można odbierać w Pałacu Młodzieży. Chóry będą miały także okazję do wspólnej zabawy muzyką pod okiem wybitnego niemieckiego pedagoga i dyrygenta Markusa Detterbecka. Efekt warsztatów będzie można obejrzeć w sobotni wieczór w ramach prezentacji „Tańczące fontanny” przed Filharmonią Pomorską. Wszystkie informacje na temat Konkursu Chórów znajdują się na stronie internetowej

Program 41. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży:


16.06.2023 (piątek)

  • godz. 19.00 – 19.30 Uroczyste otwarcie Konkursu. Powitanie uczestników, omówienie spraw organizacyjnych, losowanie kolejności udziału w koncertach konkursowych. Sala widowiskowa Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
    godz. 19.30 – 21.00 Warsztaty twórcze dla dyrygentów i uczestników konkursu. Prowadzenie Markus Detterbeck. Sala widowiskowa Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.


17.06.2023 (sobota)

  • godz. 10.00 – 12.00 Koncert konkursowy. Filharmonia Pomorska.

  • godz. 14.00 – 16.00 Koncert konkursowy. Filharmonia Pomorska.

  • godz. 19.00 – 20.30 Warsztaty twórcze dla dyrygentów i uczestników konkursu. Prowadzenie Markus Detterbeck. Filharmonia Pomorska.

  • godz. 21.00 –Koncert chórów „Tańczące Fontanny” połączony z prezentacją woda-światło-dźwięk. Skwer przed Filharmonią Pomorską.


18.06.2023 (niedziela)

  • godz. 12.00 Koncert galowy, ogłoszenie werdyktu, wręczenie nagród. Filharmonia Pomorska.Źródło

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

ul. Jagiellońska 27
85-097 Bydgoszcz
tel.: 52 321 00 81